نام کسب و کار اینترنتی

این مقاله به دلیل سوالات فراوانی که کاربران و همراهان عزیز فکر آبی در زمینه انتخاب یک نام مناسب برای کسب و کار اینترنتی خود داشتند تهیه شده و سعی کردیم که راهنمای مناسبی برای انتخاب یک نام مناسب برای وب سایت یا کسب و کار اینترنتی شما ایجاد کنیم

 

 

احتمالا هر شخصی به دلایل علایق و نیازهای خود روزانه به 3 الی 10 وب سایت سر می زند و اصولا وب سایت های محبوب، نام های مناسبی دارند که در ذهن مخاطب باقی خواهند ماند و حالا شما هم دوست دارید یک نام مناسب برای خود داشته باشید تا در ذهن مخاطبان باقی بمانید.

 

داشتن یک نام مناسب که بتواند در ذهن مخاطبان باقی بماند یکی از کلیدهای موفقیت یک کسب و کار اینترنتی می باشد، همچنین نام مناسب بخشی از بازاریابی اینترنتی می باشد، زیرا نام مناسب می تواند در بازگشت مخاطب تاثیر فراوانی داشته باشد، بنابراین در این مقاله سعی می کنیم به نکاتی بپردازیم تا شما هم بتوانید نام مناسب خود را پیدا کنید.

 

. از اسامی مخفف استفاده نکنید

. از اسامی طولانی استفاده نکنید

. از آندرلاین و خط فاصله استفاده نکنید

. از اعداد بی معنی و بی مورد استفاده نکنید

. نام شما باید همانطور که تلفظ می شود نیز تایپ شود

. در انتخاب نام به هیچ عنوان عجله نکنید

. نام شما به نام هیچ وب سایتی نزدیک نباشد

. از نام خود استفاده کنید

. نام دامنه با نام سایت یکی باشد

 

انتخاب نام مناسب برای کسب و کار اینترنتی، بخشی از بازاریابی اینترنتی می باشد بنابراین از این اصول پیروی کنید

 

اسامی مخفف در کسب و کار اینترنتی

یک اسم مخفف مانند tkj.com به هیچ عنوان در ذهن مخاطب باقی نمی ماند، زیرا هیچ کس نمیداند این نام مخفف چه چیزی می باشد و تنها کسی که آن را ثبت کرده است معنی آن را می داند، در اینجا شما مهم نیستید بلکه مخاطب و کاربر شما مهم است که باید نام شما را به خاطر داشته باشد. نامهای مخفف به راحتی از ذهن مخاطبان پاک خواهند شد.

 

اسامی طولانی در کسب و کار اینترنتی

یک نام بلند مانند khazanbnadarjonob.com به هیچ عنوان نمیتواند در ذهن مخاطب بماند و به سادگی می تواند فراموش شود، اگر همین حالا به نامی که من نوشتم نگاه نکنید به سادگی نمیتوانید آن را به خاطر بیاورید، اگر نام شما اینچنین است در نام تجاری خود حتما تجدید نظر کنید.

 

اسامی طولانی دشمن شما هستند، زیرا کاربران اینترنتی افرادی هستند که اصولا به اسامی طولانی توجه خاصی نمی کنند، همچنین دوست دارند در وب سایت شما احساس راحتی کنند و نام طولانی آرامش آنها را بر هم می زند.

 

آندرلاین و خط فاصله در کسب و کار اینترنتی

فرض کنید نام وب سایتی iran_tejarat.com می باشد، همین آندرلاین ظاهر نام را زشت می کند و در ذهن مخاطب این موضوع را تداعی می کند که نام اصلی که احتمالا irantejarat.com می باشد قبلا ثبت شده است و در حال حاضر متعلق به یک کسب و کار اینترنتی معتبر می باشد، پس شما بذر بی اعتمادی را در دل مخاطبان خود می پاشید.

 

اسامی با اعداد در کسب و کار اینترنتی

نام های زیادی را دیدم که از اعداد به صورت بی مورد استفاده کرده اند و این اعداد می تواند همان تاثیر استفاده از آندرلاین و یا خط فاصله را در ذهن مخاطبان ایجاد کند مانند iran24.com، بنابراین سعی کنید از اعداد تا آنجا که می توانید استفاده نکنید. همچنین کاربران منظور شما را از این اعداد متوجه نمیشوند، مگر آنکه شما آنقدر خلاقانه عمل کنید که این عدد یک حرف یا موضوع خاص را در ذهن کاربر تداعی کند.

 

 

تلفظ و تایپ نام در کسب و کار اینترنتی

سعی کنید نامی را انتخاب کنید که تلفظ آن درست مانند تایپ کردن آن باشد، یعنی زمانی که تلفظ می شود مخاطب سردرگم نشود و بتواند به سادگی آن را تایپ کند، یک نام مانند kareman.com از دسته اسامی می باشد که تلفظ آن با تایپ آن یکی می باشد و زمانیکه مخاطب آن را میشنود به راحتی می تواند آن را تایپ کند، چنین نام هایی به راحتی در ذهن باقی می مانند.

 

همچنین هر زمان که شخصی از پشت تلفن و یا حتی حضوری نام وب سایت شما را بپرسد به راحتی می توانید نام وب سایت خود را بگویید و در اکثر مواقع شخص مقابل سریعا متوجه آن خواهد شد و دیگر نیاز ندارید آن را هجی نمایید.

 

در انتخاب نام کسب و کار اینترنتی خود عجله نکنید

ساخت یک نام مناسب زمانبر می باشد و به هیچ عنوان در انتخاب یک نام عجله نکنید، انتخاب نام چیزی نیست که در چند ساعت و یا 2 الی 3 روز اتفاق بیفتد، ممکن است چندین روز یا حتی بیش از 1 ماه طول بکشد، این یک امر طبیعی و عادی است، اصولا نام مناسب، درست زمانی به ذهن شما خواهد رسید که به صورت مسقیم به آن فکر نمیکنید، مخصوصا هنگام تفریح کردن، بنابراین در انتخاب نام مناسب عجله نکنید.

 

برای انتخاب یک نام مناسب حتما برای خود یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هر نامی که به ذهن شما میرسد را درون آن بنویسید و مقابل آن یادداشت کنید که این نام چگونه می تواند با کسب و کار شما و فعالیت شما ارتباط داشته باشد، سپس این نام ها را در اینترنت هم جستجو کنید تا در انتها نامی را انتخاب کنید که مشابه نداشته باشد.

 

فقط به نوشتن 4 الی 5 اسم بسنده نکنید، اسامی بیشتری بنویسید، در انتها هر کدام که به نظرتان زیاد مناسب کارتان نمی باشد را حذف کنید تا بهترین ها باقی بمانند، حتی می توانید از دیگران هم کمک بگیرید و ببینید کدام نام رای بیشتری می آورد.

 

انتخاب یک نام مناسب یک شبه اتفاق نخواهد افتاد، کمی صبور باشید و از ترفندهای گفته شده استفاده کنید، یک دفترچه برای اسامی که به ذهنتان می آید تهیه کنید.

 

شباهت نام کسب و کار اینترنتی شما

اگر نامی را انتخاب می کنید ابتدا آن را بررسی کنید که آیا قبلا توسط کسی ثبت شده است یا خیر، همچنین در گوگل به فارسی نام خود را جستجو کنید و ببینید چه نام هایی مشابه شما وجود دارد و اگر وب سایتی نام فارسی آن به شما نزدیک است، بنابراین آن نام را انتخاب نکنید.

 

زیرا کاربران عادت دارند گاهی اوقات برای پیدا کردن وب سایت شما در موتورهای جستجو نام فارسی شما را وارد کنند و این باعث خواهد شد هر دو وب سایت را ببینند و این زمانی برای شما نامناسب خواهد بود که فعالیت هر دو وب سایت به هم نزدیک باشد.

 

همچنین اگر تمایل داشته باشید که به یک نام تجاری تبدیل شوید این موضوع می تواند این فرصت بزرگ را از بین ببرد، زیرا ایجاد یک نام تجاری مناسب و خوب می تواند منجر به افزایش مشتریان وفادار در کسب و کارتان شود.

 

انتخاب نام شخصی برای کسب و کار اینترنتی

گاهی اوقات شما می توانید از نام خودتان برای کسب و کارتان استفاده کنید، البته به شرط اینکه نام شما تمام قواعد گفته شده بالا را رعایت کند، اصولا از نام خانوادگی برای چنین وب سایت هایی استفاده می شود، از نام هایی مانند وب سایت من و برادرم و شرکاء به شدت اجتناب کنید !

 

در حال حاضر چه در ایران عزیزمان و چه در خارج از ایران وب سایت های زیادی هستند که با نام خانوادگی موسسان آن اداره می شوند و به راحتی تبدیل به نام های تجاری معروفی شده اند، اما همه آنها اصول گفته شده در این مقاله را رعایت کرده اند.

 

 

نام دامنه و نام کسب و کار اینترنتی

اگر شما یک نام دامنه برای وب سایت خود انتخاب می کنید که حتما با حروف انگلیسی می باشد، سعی کنید با نام فارسی وب سایت شما یکی باشد، اگر دامنه شما با نام وب سایت یکی نباشد از دید مخاطب یک چیزی ناقص است و نگذارید کاربر نسبت به شما چنین حسی را داشته باشد.

 

کلام آخر

انتخاب یک نام مناسب برای کسب و کار اینترنتی بسیار مهم و ضروری می باشد و می توان گفت یکی از ارکان اصلی بازاریابی اینترنتی شما محسوب می شود، بنابراین فقط برای اینکه بتوانید سریعتر کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنید و مشغول کسب درآمد شوید از این مرحله به سادگی عبور نکنید.

 

اگر از این مرحله به سرعت و به سادگی عبور کنید در آینده برای ماندگار شدن در ذهن مخاطبان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهید کرد، به صورت مثال زمانی که می خواهید از پشت تلفن نام وب سایت خود را بگویید و یا حتی حضوری، نام وب سایت شما به خوبی و به راحتی منتقل نخواهد شد.

 

از اینترنت کسب درآمد کنید…

آموزش رایگان راه اندازی کسب و کار اینترنتی

کسب درآمد از وب سایت

 

19 پاسخ

 1. سلام عزیز خوبید من یه سایتی دارم طراحی میکنم مربوط به صرافی ارزهای دیجیتال میخاستم اسمی براش انتخاب کنم که یجورایی عین اسم binance در اینده یه برند خوب بشه شما میتونید کمکم کنید من هرچی فکر کردم هیچ اسمی به ظهنم نرسید .

  1. سلام
   دوست عزیز، چنین مواردی فقط در جلسات مشاوره بررسی می شوند.

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 2. سلام
  آیا نام بی معنی و ساختگی با رعایت اصول بالا میتونه مناسب باشه ؟

  1. درود بر شما
   دوست عزیز، این نام بی معنی بهتر هست در پشتش علتی وجود داشته باشد
   چون زمانیکه کسب و کار شما بزرگتر شد نیاز خواهید داشت نام سایتتان را به عنوان یک برند معرفی کنید و حتی برای آن داستانی بگویید.

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 3. خیلی ممنون آموزش های شما واقعاً کارآمد هستن . من قصد راه اندازی یه سایت قرآنی اسلامی رو دارم . وای متاسفانه یا خوشبختانه تقریباً همه ی دامین هایی که خوب هستن و به راحتی در ذهن مخاطب ها می شینن قبلاً ثبت شدن . من چیکار باید بکنم ؟

  1. درود فراوان
   دوست گرامی انتخاب اسم گاهی اوقات کمی دشوار می شود، به همین دلیل چند پیشنهاد برای شما دارم
   1. یک دفترچه بردارید و همیشه همراهتان باشد و به محض اینکه نامی به ذهنتان آمد آن را یادداشت کنید.
   2. حساسیت خود را در انتخاب نام کمتر کنید.
   3. زیاد سعی نکنید از اسامی عربی استفاده نمایید.
   4. زیاد سعی نکنید نام سایت ارتباط مستقیم با امور دینی یا امور مذهبی داشته باشد، اگر یک ارتباط غیر مستقیم هم باشد کافی است
   5. افراد زیاد سعی می کنند که نام سایتشان یادآورنده زمینه فعالیت آنها باشد، اما پیشنهاد من این است که این نام فقط قرار است در ذهن بنشیند و نه چیز دیگر

   امیدوارم شاد، موفق وپیروز باشید.

   1. سلام

    من هم میخوام یک سایت قرآنی بزنم ولی دقیقا همین مشکل رو دارم
    هر اسمی که به ذهنم میرسه یا خودش ثبت شده یا شبیهش
    پیشنهادتون چیه؟

 4. اقاي مبصرفر
  يه سابت ديگه ميخوام بسازم با نام سهند پاور
  ايا نكاتي كه گفتيد رو رعايت كردم؟
  ممنون از پاسختان

  1. يه سوال ديگه هم داشتم
   اگه اين نام خوب است ميتونم همين نام رو براي شركت فيزيكي كه ميخوام بزنم ايجاد كنم؟

   1. درود فراوان
    بله می شود، فقط باید در اداره ثبت شرکت ها بپرسید که باید نام شرکت شما چند سیلابی باشد.
    شاد، موفق و پیروز باشید.

 5. barghbook.com مهندس اين نام خوبه؟سايتم هم پر از مطالب اموزشيه هم خدماتي
  فقط براي پسوند موندم كه اي ار بهتره يا كام.گفتيد براي موتور جستجو بهتره كه اي ار باشه اما براي كام نميدونم مزيتي ميتونه داشته باشه.چون اكثرا دات كام ديدم

  1. درود فراوان
   نام خوبیه اما اگر بخوام براتون باز هم تصحیحش کنم میگم، ketabebargh.ir، البته bookbargh.ir هم نیز مناسب است
   هم com و هم ir را ثبت کنید تا کسی نتواند از com یا ir آن سوء استفاده کند.

   شاد، موفق و پیروز باشید.

 6. پس با همين كه خودتون گفتيد موافقيد؟اين طولاني بودن اشكال است؟بايد رفع كنم؟يعني اسمو تغيير بدم

  1. درود فراوان
   موردی که من خدمتتون پیشنهاد دادم تصحیح شده نمونه خودتان بود که بهتر هست، اما اگر نام دامنه کمی کوتاه تر باشد بهتر است.

   شاد، موفق و پیروز باشید.

 7. با سلام
  مهندس ايا اسمي كه براي سايتم انتخاب كردم تمام نكاتي كه در اين مقاله گفتي رو رعايت كرده؟
  ممنون ميشم پاسخمو بديد.khadematebargh.com

  1. درود فراوان
   نام خوبی هست و می تواند مفید باشد. اما کمی طولانی است و ممکن هست افراد برای تایپ آن دچار مشکل شوند.
   شاید از لحاظ تایپ کردن می نوشتید khadamatebargh.com بهتر بود زیرا ما به صورت عامیانه می گوییم
   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 8. سلام
  چند وقتی می باشد که سایت فکر آبی را دنبال میکنم.
  از محصولات شما استفاده نکردم برای همین نمیتوانم قضاوت کنم.
  ببخشیدا اما میخواستم نکاتی رو به شما بگم
  مقالات شما هم مثل سایر سایتهای دیگر در اینترنت موجود هستش. نه دقیقا مثل هم باشه اما مشخص هستش که شما مقاله های موجود را مطالعه می کنید و بعدش جمع بندی میکنید و خودتان مقاله می نویسید.
  در این مقاله درباره اسم سایت صحبت کردید که واقعا برایم تعجب برانگیز بود
  شما گفتید که اسم سایت نباید مثل سایتهای دیگر باشد اما اسم سایت شما دقیقا تقلید شده از سایت مدیرسبز هستش.
  شما دوره کارخانه اطلاعات آقای بقوسیان را گذراندید و حالا تمام کارهای ایشون رو انجام میدهید.
  سایتهای در زمینه کاری شما را دنبال میکنم و میتونم بگم سایت شما ترکیبی از این سایتها هستش.
  به محصولاتتون کاری ندارم چون نخریدم نمیتونم قضاوت کنم.
  اما نحوه رویکرد شما با بازدیدکننده دقیقا کپی از دو سه تا سایت دیگه هستش.
  امیدوارم ناراحت نشده باشید. من فقط نظر شخصی خودم رو گفتم. اگر هم دوست ندارید این نظر من رو منتظر نکنید.
  به هر حال شاید هم من اشتباه میکنم!

  1. درود فراوان
   1. فکر آبی و مدیر سبز چه شباهتی از لحاظ اسم با هم دارند، اگر سایت های دیگه که نمیخواهم اسم ببرم رو میگفتید شاید قبول می کردم !

   2. اکثر مقالات موجود در وب سایت از چند طریق نوشته می شوند، برخی تجربیات شخصی هست، برخی ترجمه هستن و برخی هم قوانین موجود در بازاریابی و برخی هم پاسخ سوالاتی هست که کاربران به صورت مکرر میپرسن که میشه اصیل بودن محتوا رو ثابت کرد.

   3. کارخانه تولید اطلاعات رو ازش اطلاعات چندانی ندارم و چنین دوره ای را تا به حال شرکت نکردم، بنده به مدت 12 سال محتوای دیجیتال برای ادارات دولتی تولید می کردم و با نرم افزاهای مختلفی کار کردم با نرم افزارهایی مانند Demo Builder شروع کردم و حالا هم نرم افزارهای معروف و راحت تری در بازار موجود هست و حاصل این کارها و تجربیات رو در وب سایت فکر آبی پیاده سازی می کنم

   4. قوانین بازاریابی اینترنتی و کسب و کار اینترنتی اصولا ثابت هست و هیچ شخص ایرانی سازنده این تکنیک ها نیست و همه وب سایت های ایرانی از همین منابع استفاده می کنند، به صورت مثال چند سال پیش در یک دوره خارجی به نام content marketing یا همان بازاریابی محتوا شرکت کردم که احتمال دارد افراد دیگری هم شرکت کرده باشن و بنابراین ممکن هست شباهت ساختاری در محتوای وب سایت ها ایجاد شود، اما کپی برداری خیر

   5. با توجه به مشغله زیاد و منابع زبان اصلی که برخی هنوز برای مطالعه مانده است، همچنین حجم سفارشات و محصولاتی که در دست تولید هستند وقت مطالعه مطالب موجود در وب سایت های ایرانی را ندارم و همیشه آرزو می کنم که روز به جای 24 ساعت زمان بیشتری در اختیار من قرار می داد، چون با تمام برنامه ریزی ها، زمانبندی ها و برون سپاری ها باز هم همیشه کار برای انجام دادن وجود دارد تا کاربران و مشتریان فکر آبی از ما راضی باشند.

   6. وب سایت فکر آبی به طور متوسط در هر هفته 3 پست منتشر می کند و در حال حاضر یکی از معدود وب سایت هایی در زمینه کاری خودش هست که سرعت تولید محتوای بالایی از دید گوگل و نسبت به سایر سایتهای زمینه کاری خودش دارد.

   خوشحال هستم که وب سایت ما رو دنبال می کنید

   شاد، موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *