چند بار دوچرخه های بیدود رو توی پارکینگ های مخصوصش یا گوشه و کنار خیابون دیده بودم و برام جالب بود که چه جوری میشه از این دوچرخه های اینترنتی استفاده کرد تا اینکه بالاخره رفتم سراغ یکی از دوچرخه ها و طبق دستورالعملی که روی دوچرخه ها بود اپلیکیشن بیدود رو نصب کردم تا اولین سفرم رو تجربه کنم

 

اگر سوالت اینه که بیدود چیه؟ باید بگم بیدود یک سرویس دوچرخه اینترنتی هست که با استفاده از اپلیکیشنی که روی گوشیت نصب میکنی میتونی نزدیکترین دوچرخه به جایی که الان هستی رو پیدا کنی و ازش استفاده کنی و در انتها مبلغ رو از اعتباری که شارژ کردی کم میکنه، یک چیزی مثل اسنپ هست با این تفاوت که وسیله نقلیه دوچرخه هست و خودت باید رانندگی کنی

 

بیدود

 

اپلیکیشن رو نصب کردم و توی مرحله اول باید یک حساب کاربری میساختم، حساب کاربری رو ساختم و بعد از پذیرفتن قوانین این شرکت با صفحه زیر مواجه شدم که میگه: شما باید ۱۵۹٫۰۰۰ تومان بابت سپرده بپردازید تا بتوانید از دوچرخه های بیدود استفاده کنید که این مبلغ قابل استرداد می باشد. تا اینجا میگیم چون من میخوام یک دوچرخه رو به امانت بگیرم که ممکنه خسارت احتمالی ایجاد بشه، هیچ اشکالی وجود نداره اما در ادامه میگه شما باید مبلغ ۳۰٫۹۰۰ تومان هم بابت بیمه بپردازید! یعنی برای استفاده از بیدود شما باید مبلغ ۱۸۹٫۹۰۰ بپردازید.

 

قوانین مالی بیدود

 

هر کسب و کاری برای موفقیت به یک داستان یکسان نیاز داره اما آیا بیدود موفق شده چنین داستان یکسانی رو برای استفاده کنندگان بالقوه خودش تعریف کنه؟

بیدود اینجوری میگه: شهری بیدود، ما میخواهیم پروانه ها به شهرمان بازگردند!
اونچیزی که شما تو سایت میبیند با اونچیزی که اپلیکیشن بیدود به شما می گه کاملا متفاوت هست، در سایت داستان بالا رو می بینید و داستان به نظر قشنگ میاد اما زمانیکه اپلیکیشن رو اجرا میکنید با یک داستان کاملا خشن روبرو میشید که اجرا داستان قشنگه رو به گردن شما میندازه، یعنی اگر میخوایی داستانی که ما تعریف کردیم رو بازی کنی نه تنها باید بیعانه بدی (مشکل این بخش اینه که میگه اگر بیعانه رو میخوایی پس بگیری باید ۲۰ روز صبر کنی اما اگر میخوایی از خدمات ما استفاده کنی باید بلافاصله پرداخت کنی!) که هر کسی میتونه از این پیام یک بازخورد متفاوتی بگیره، بلکه وظیفه داری خودت رو بیمه کنی و ما همه مسئولیت ها رو از خودمون سلب میکنیم و مبلغ بیمه رو هم بهت برنمیگردونیم!

 

قوانین بازگشت مبلغ سپرده

 

یعنی بیدود نتونسته هیچ داستان یکسانی برای مخاطب تعریف کنه و دو داستان متفاوت داره، یکی خیلی لطیفه و مخاطب رو ترغیب میکنه اما زمانیکه مخاطب دست به عمل میزنه با یک داستان خشن روبرو میشه و این به سادگی میتونه باعث شکست هر کسب و کاری بشه و بیدود هم ممکنه با داستان بامیلو روبرو بشه، بامیلو هم نتونست یک داستان یکسان رو تعریف کنه و به همین دلیل شکست خورد.

 

نکته بعدی درباره بیدود تجربه ای هست که شما موقع استفاده از دوچرخه های بیدود کسب میکنید، این دوچرخه ها دنده ای نیستند، بنابراین در اکثر سربلایی ها شما به شدت به زحمت میفتید و همچنین سنگینی این دوچرخه استفاده از اون رو کمی ناخوشایند میکنه و این تنها تجربه من نیست و اگر کمی در فضای وب بچرخید، همگی تجربه مشابهی رو تعریف کردند.

 

کسب و کارها باید یاد بگیردند که اول داستان خودشان رو زندگی کنند و برای محقق شدن داستان خودشان نباید کنار گود بشینند و اجرای داستان رو به عهده مشتری بگذارند و همچنین باید داستان شما یکسان باشه تا مشتری احساس نکنه که با داستانی جذب شده اما داستان در عمل چیز دیگری هست و این موقع هست که مشتری احساس میکنه بهش دروغ گفته شده

 

برای یک داستان خوب
. چیزی بگو که واقعی باشه
. داستانت رو خودت زندگی کن
. داستانت همه جا یک پیام رو منتقل کنه
. کاری نکن که مشتری متوجه بشه داستانت دروغه

 

اگر میخواهی کسب و کاری ایجاد کنی که مشتریان زیادی رو به خودش جذب کنه که با کمال میل به شما پول پرداخت کنند و سالیان، سال بدون هیچ دغدغه ای کسب و کارت رو اداره کنی و حتی اون رو بزرگ کنی، خیلی مراقب باش که چه داستانی رو داری میگی و آیا وقتی مشتری وارد محیط کسب و کارت میشه همون داستان رو تجربه میکنه؟

داستانت اگر تبدیل به یک تجربه واقعی بشه، تبدیل به ویروسی میشه که با تکثیر شدنش برات پول میسازه

22 پاسخ

 1. با سلام و تشکر از مطلب خوبی که نوشتید-من هم در فکر نصب اپ بی دود و استفاده از اون بودم که با خوندن تجربیات دوستان در این سایت و سایتهای دیگه منصرف شدم-بله متاسفانه واقعیت اینه که بسیاری کسب و کارها شاید در ابتدا خوب شروع کنند و پیشنهادات جذابی برای مخاطبشون داشته باشند اما بتدریج مسیرشون به سمت دروغ، عدم پاسخگویی و کاهش کیفیت خدمات منحرف می شود و همین امر باعث شکست یا افت شدید اون کسب و کار خواهد شد
  کسب و کارها باید به این نکته توجه داشته باشند که امروز با جامعه ای سرو کار دارند که به مراتب هوشمند تر از اونهاست و بخوبی رفتارشون و خصوصا تغییر جهت و سواستفاده اونها رو رصد میکنه و در نهایت خود این کسب و کارها هستند که با کاهش استقبال مردم ، ضربه خواهند خورد و با شکست روبرو می شوند.

 2. تجربه من از بیدود به طرز فجیعی ناامید کنندست.

  تقریبا اوایل مرداد ۱۴۰۰ بعد از ۲ هفته تونستم ثبت درخواست استرداد کنم و الان نزدیک به دو ماه و نیم گذشته که هنوز پولی برام واریز نشده.

  هر هفته هم به طرز احمقانه ای به هفته ی بعد موکول میکنن. من هم شروع به گشتن تو اینترنت کردم و دیدم موارد مشابه من زیاده جالب که این شرکت اینقدر وقیحانه دزدی می کنه و کسی جلوشو نمی گیره این متن از کامنتهای همین سایت کپی کردم بیشترشو

  این سطح از بی مسئولیتی و احمق فرض کردن مشتری، برای یه شرکت نوپا، به هیچ وجهی قابل قبول نیست.

  بیدود اگه بهترین دوچرخه رو هم مجانی بذاره، نه تنها استفاده نمیکنم، مطمئن میشم که همه ی آدمهایی که میشناسم هم، از این مدیریت ناکارآمد آگاه باشن.

 3. با سلام
  حقیقتاً استفاده از بی دود . تجربه ی خوشایندی برای من نداشت. ضمن داشتن هزینه ی گزاف برای شما و ثروت اندوزی برای خودشون، هدف عالی در انجام این کار نیست.کیفیت دوچرخه های بی دود و امکانات آن در حد صفر است و خودش گویای این است که، کوچک ترین ارزشی برای استفاده کننده قائل نشدن. متاسفانه !!!!!

 4. با درود به همگی عذر میخوام اما من تازه میخوام بیدود رو راه اندازی کنم اما هیچ چیز خوشایند جدیدی درونش نمیبینم
  قبلا ۱۵۹۰۰۰ تومان میگرفتن که هم ضمانت بود هم هزینه سفر ها الان به اضافه اون میگه ۱۴۳۰۰۰ تومن هم بده به عنوان حق عضویت بهت پسشم نمیدیم
  و قوانین رو هم مطالعه کردم هنوز هم هیچ مسئولیتی نمیگیره و اینکه تو یکی از بند ها نوشته بود هر خسارتی به دوچرخه مسئولیتش با کاربره پس ببخشید ما احمق هستیم که پول بیمه میدیم؟

 5. من هم الان مدتی هست که در این اپلیکیشن ثبت نام کردم ولی هر کاری میکنم دلم رضا نمیده که پول واریز کنم و کارم رو شروع کنم .
  دلیلش هم مطمئناً این نیست که باید پولی پرداخت کنم و به مانت بسپارم چرا که خوب همونطور که دوستمون فرمودن این حق هر کسب و کاری هست که نرخ خدماتش رو تعیین کنه و خیلی جای انتقاد نداره .
  اما مهم ترین بحث این هست که وقتی قوانین رو مطالعه می کنیم متوجه میشیم که در عمل بیدود هیچ مسئولیتی جز دریافت پول از مشتری ،‌برای خودش تعریف نکرده و شرایط رو کاملاً جنگی و نظامی در نظر گرفته و طوری وانمود شده که انگار همه ی ماها نیازمند این هستیم که از این دوچرخه ها استفاده کنیم و امورات روزانه ی ما صرفاً با استفاده از این دوچرخه ها خواهد گذشت .
  در نهایت میخوام بگم که انتقاد و گله و شکایت راه به جایی نخواهد برد و این نوع مشکلات که البته به نظر من ناشی از کم تجربگی و عدم داشتن سابقه ی مدیریت کسب و کار و سرمایه مدیران این شرکت هست صرفاً‌ با عدم استفاده ی امثال ما از این خدمات میتونه به سمت بهبودی پیش بره و هیچ اعتراضی بهتر از یک اعتراض جامع مدنی که همون عدم استفاده هست پاسخگوی چنین سیستم هایی نیست .
  این نظر بنده هست و امیدوارم که به کار سایر دوستان هم بیاد . .

  1. سلام و درود
   خیلی بهتر بود که همان ابتدا روی این موضوع کار میکردند.
   زمانیکه حجم انتقادها در سطح اینترنت بالا رفت بهترین موقع عکس العمل بیدود بود…
   افرادی مانند من خیلی سخت هست که دوباره بخواهیم با بیدود تجربه جدیدی را امتحان کنیم و نمیگم این اتفاق نخواهد افتاد اما خیلی سخته

 6. تجربه من از بیدود به طرز فجیعی ناامید کنندست.

  تقریبا اوایل آذر بعد از ۲ هفته تونستم ثبت درخواست استرداد کنم و الان نزدیک به دو ماه و نیم گذشته که هنوز پولی برام واریز نشده.

  هر هفته هم به طرز احمقانه ای به هفته ی بعد موکول میکنن.

  این سطح از بی مسئولیتی و احمق فرض کردن مشتری، برای یه شرکت نوپا، به هیچ وجهی قابل قبول نیست.

  بیدود اگه بهترین دوچرخه رو هم مجانی بذاره، نه تنها استفاده نمیکنم، مطمئن میشم که همه ی آدمهایی که میشناسم هم، از این مدیریت ناکارآمد آگاه باشن.

  عمیقا متاسفم.

  1. سلام دوست عزیزم
   امیدوارم این نظرات رو حتما مدیران این استارت آپ ببینن و راه حل مناسبی براش ایجاد کنن
   تا شاهد از بین رفتن چنین کسب و کارهایی نباشیم

   دوستتون دارم و شب و روزتون خوش

 7. سلام و درود
  خیلی خوب بود….به نظر من هم صداقت و یا یکی بودن داستان یه کسب و بار میتونه یکی از دلایل ایجاد مشتری های وفادار باشه که وقتی ایجاد بشه و افزایش پیدا کنه اون کسب وکار تونسته موفق باشه.
  با آرزوی موفقیت و شادکامی

  1. درود بر شما
   جناب پیرهادی عزیز
   دقیقا داستان مهمترین بخشی هست که میشه باهاش صداقت رو نشون داد و اعتماد رو ایجاد کرد و باید همیشه بهش وفادار موند تا کسب و کار ماندگاری ایجاد کرد.

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 8. ۹۰% کسب و کار ها با دروغ دارن کار می کنن!!
  و هیچ کدومشون هیچ وقت موفق نمی شن یا پس از مدتی اعتبارشون رو از دست می دن.
  یکیش دیجی کالا اوایل عالی بود الان روز به روز غیر قابل اعتمادتر میشه. حالا سایر کسب و کار ها بماند که چه وضعیتی دارن.
  کاش همه یاد بگیرن هیچ چیز قشنگ تر از صداقت و درست کاری نیست و این رمز موفقیته.

  1. درود بر شما
   آقا نوید عزیز، نمیشه با قاطعیت گفت ۹۰ درصد کسب و کارها با دروغ کار میکنند.
   اما صداقت میتونه اعتماد رو ایجاد کنه و اعتماد دقیقا همون چیزیه که هر کسب و کاری بهش نیاز داره تا مشتریان بیشتری رو به دست بیاره
   و همه اینها نیاز به یک داستان مناسب داره که خود کسب و کار بهش باور داشته باشه و خودشون اول او داستان رو زندگی کنند تا واقعیت رو با صداقت همراه کنند.

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 9. سلام
  با شما موافقم ، چندین ماه پیش اپ بیدود را نصب کردم ، اما با اولین خواسته اون برای پرداخت پول ، من هم گذاشتمش کنار تا مدیران اون با تصمیم گیری به نتایج واقع بینانه و بهتری برای فروش خدمات به شهروندان برسند . آنوقت دوباره بررسی میکنم. با ارادت

  1. درود بر شما
   جناب کامبیز عزیز، بیدود باید سعی کنه داستانش همه جا یکی باشه و بازی کردن داستان رو فقط به عهده مشتری نندازه
   اینکه بیعانه میگیرن توی کشور ما عجیب نیست، حالا ممکنه دلایلی مثل خرابی احتمالی دوچرخه و پرداخت استفاده از خدمات دلیلش باشه
   اما، بیمه چیزی نیست که به عهده مشتری گذاشته بشه و خیلی خوب بود که بیدود میگفت: این قدر هزینه بیمه شماست اما بیدود برای شهری بدون دود این هزینه و تقبل میکنه
   و همچنین زمانیکه بیعانه رو از مشتری بلافاصله میگیره، در نهایت باید ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت سپرده رو برگردونه تا داستانش یه مقدار نزدیک به واقعیت بشه
   در واقع بیدود داستان قشنگی رو تعریف میکنه اما در اجرای داستان هیچ چیز با هم جور در نمیاد و مشتری خودشو تنها میبینه و این میتونه باعث بشه نه تنها بیدود بلکه خیلی از کسب و کارهای دیگه دود بشن برن روی هوا

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود دوره 6 جلسه ای آموزش ایمیل مارکتینگ
6 درس کاملا رایگان
ما هم مانند شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود رایگان ویژه نامه فکر آبی
با دانلود ویژه نامه تنها 5 ثانیه فاصله دارید !
شکارچی مشتریان وب سایت خودتان شوید
شش کلید طلایی افزایش فروش
فروشنده خاموش را بیدار کنید !
70 دقیقه ویدئو آموزشی به همراه صوت
دانلود رایگان رازهای کسب و کار اینترنتی
پرده از اسرار کسب درآمدهای میلیونی از اینترنت بردارید
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 180 ساعت آموزش رایگان کسب درآمد از اینترنت را از دست خواهید داد...
4 درس ویدئویی 180 دقیقه آموزش رایگان
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
این آموزش رایگان به ایمیل شما ارسال می شود
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
می خواهم زودتر از همه فیلم این وبینار را تهیه کنم
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
چه چیزی رو دوست داری رایگان یاد بگیری ؟
اینجا کلی آموزش های رایگان ویدئویی براتون آماده کردم
آموزش هایی براتون در نظر گرفتم که بیش از 1.000.000 تومان ارزش دارند
کدوم آموزش برای من مناسبه و منو به هدفم میرسونه ؟
برای شروع کسب و کار اینترنتی پولساز کلید "کسب و کار اینترنتی"
برای افزایش فروش با کمترین تلاش کلید "بازاریابی اینترنتی"
آخرین مرحله برای بهترین انتخاب شما
اگر مدرس، متخصص، مشاور، سخنران، استاد دانشگاه هستید یا چیزی برای یاد دادن به دیگران دارید "مدرسان پولساز"
در غیر اینصورت "شروع میکنم" را انتخاب کنید.
زودتر از بقیه از فرصت پولسازی سال 97 باخبر شوید
دانلود رایگان رازهای تبدیل دانش به درآمدهای میلیونی
همین حالا رازهایی را دانلود می کنید که برای همیشه آینده مالی و جایگاه اجتماعی شما را دگرگون خواهد کرد.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 1 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
دانلود رایگان رازهای بازاریابی اینترنتی
کمتر از 30 ثانیه تا دانلود رایگان رازهای افزایش فروش وب سایت خودتان فاصله دارید!
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 5 درس آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
پنج راز بازاریابی اینترنتی که فروش سایت شما را سه برابر خواهد کرد در قالب پنج ویدئو قابل دانلود و رایگان
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 5 درس آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
همین حالا کسب و کار اینترنتی را در قالب 7 درس ویدئویی به صورت رایگان یاد بگیرید.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 2 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
همین حالا در دوره رازهای تبدیل دانش به درآمدهای میلیونی در قالب 5 درس ویدئویی قابل دانلود شرکت کنید.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 1 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
50%
تخفیف فقط همین حالا
فقط همین حالا می توانید بسته 100 ایده کسب و کار اینترنتی پولساز را با 50% تخفیف تهیه کنید، این پیشنهاد هرگز تکرار نخواهد شد.
80%
تخفیف برای تهیه جلسه اول
من میخواهم هر گونه ریسکی را برای شما از بین ببرم و به شما اطمینان خاطر بدهم آموزش های این بسته فوق العاده هستند، بنابراین می توانید جلسه اول مدرسان پولساز آنلاین را با 80% تخفیف تهیه کنید و در صورت رضایت بسته جامع را سفارش دهید.
تخفیف
فقط 9600 تومان
برای تبدیل گوشیت به ماشین پولسازی، پاتو بزار روی گاز
برای شرکت در دوره رایگان کسب و کار موبایلی ایمیل صحیح خودتان را وارد کنید، چون درس ها به ایمیل شما ارسال میشوند...
برای دسترسی کامل به دوره رایگان
لطفا ایمیل و شماره تماس خودتان را وارد کنید سپس کلید دریافت دوره را بزنید
دسترسی کامل به مینی دوره رایگان
کسب درآمد از اینستاگرام
برای دسترسی کامل به دوره رایگان
لطفا ایمیل خودتان را وارد کنید سپس کلید دریافت دوره را بزنید