خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج، اگر شما هم این خشت اول رو اشتباه بزارید تا آخرش هم مسیر کسب و کار اینترنتی شما اشتباه خواهد شد، این مسیر اشتباه باعث شکست یا عدم شروع شما خواهد شد، بنابراین توی این مقاله به شما کمک میکنم این خشت اول رو درست سر جاش بزارید.

 

خشت اول از ردیف اول : اصل شروع

فرض کنید در تاریکی مطلق می خواهید با ماشین خودتان که مجهز به دو چراغ جلو هست، فاصله بین تبریز تا زاهدان را رانندگی کنید که فاصله کمی نیست، تقریبا 2003 کیلومتر و شما فقط شروع می کنید، در صورتیکه با این جاده آشنا هم نیستید.

 

تنها چیزی که در جاده میبینید چهل متر جلو ماشین شماست که توسط چراغ ها روشن شده است و هر چهل متری رو که طی میکنید، چهل متر بعدی خودش رو به شما نشون میده و در آخر شما به مقصد رسیدید، شما به هیچ عنوان در ابتدا کل مسیر رو نمیدونستید و هر چه جلوتر میرفتید مسیر خودش رو به شما نشون میداد.

 

کسب و کار اینترنتی هم دقیقا به همین شکل هست، شما با آموزش دیدن یک ماشینی خواهید داشت که مجهز به چراغ هایی هستند و به شما کمک می کنند این مسیر رو طی کنید، تا شروع نکنید و منتظر آماده بودن همه چیز باشید، هیچ وقت به مقصد نخواهید رسید.

 

خشت دوم از ردیف اول : هم تیمی

یکی از دوستان من همیشه دوست داشت به باشگاه بدنسازی برود اما هیچ وقت شروع نمیکرد، صحبتش این بود : دنبال کسی میگردم که پایه باشه تا با هم بریم باشگاه و تمرین کنیم، در همین حال من سال ها به باشگاه میرفتم و هر روز در حال پیشرفت بودم، این رو هم بگم فاصله خانه ما از هم دور بود و به همن خاطر نمیشد با هم بریم باشگاه

 

اتفاقی که افتاد این دوست من بعد از 3 سال هنوز موفق نشده بود به باشگاه بدنسازی بره، اما من در یک دوره مسابقات پاور لیفتینگ شرکت کرده بودم و مقامی هم به دست آورده بودم، بعدا متوجه شدم شبیه این دوست من افراد زیادی وجود دارند که با همین بهانه هیچ وقت دستشون هم به وزنه های باشگاه نمیزنند.

 

اگر برای شروع کسب و کار اینترنتی کردن منتظر هم تیمی می گردید، بعد از چند وقت میبینید که بعد از گذشت مدت های زیادی هنوز هیچ کاری انجام ندادید و فرصت های زیادی رو از دست دادید، مثال ماشین و جاده رو یادتون هست؟ پس شروع کنید تا در مسیر همه چیز خودش رو به شما نشون بده، درست مثل علائم راهنمای جاده

 

مطمئن باشید توی راه بهترین افرادی که در ابتدای راه تصورش رو نمیکردید با شما همراه خواهند شد، همه چیز در راه درست میشه کافی هست شما قدم اول رو بردارید یا شاید خشت اول رو درست بزارید (شروع کنید).

 

خشت سوم از ردیف اول : مدیریت زمان

حتما فکر می کنید کسب و کار اینترنتی به کارهای زیادی نیاز دارد، مثل سئو، بازاریابی اینترنتی، تولید محتوا،…. و برای این کار باید وقت زیادی گذاشت یا یک هم تیمی وجود داشته باشه تا بتونیم به همه کارها برسیم

 

اما در اینجا باید به شما بگم که من کسب و کارهای اینترنتی مختلفی رو تجربه کردم که همگی رو به تنهایی شروع و به نتیجه رسوندم، جالب اینجاست که همه این تجربیات رو به تنهایی آغاز کردم و هیچ هم تیمی وجود نداشت و در راه افراد مختلفی با من همکاری کردند.

 

موضوع خیلی ساده هست، من برای هر هفته برنامه داشتم، مثلا روز شنبه تولید محتوا، روز دوشنبه و چهار شنبه کار روی سئو سایت، هفته ای یک بار باید ایمیل مارکتینگ انجام بدم، روی بازاریابی سایت هم حداقل باید هفته ای دو بار کار کنم، یک برنامه بسیار ساده و ابتدایی که شما هم می توانید ازش به سادگی استفاده کنید.

 

من با همین برنامه ساده موفق شدم، اما اصل موفقیت در این کار تمرکز هست درست مانند زمانیکه ما برای آتش زدن یک کاغذ با ذره بین سعی می کنیم تمام نور آفتابی که به ذره بین میتابد را روی یک نقطه از کاغذ متمرکز کنیم تا آتش بگیرد.

 

کلام آخر

درست مانند یک راننده ابتدا آموزش ببینید و سپس با ماشین خودتان به جاده بزنید، جاده خودش شما را به سمت مقصد راهنمایی می کند، از سفرتان لذت ببرید و منتظر هیچ چیز نمانید. اگر هنوز درباره کسب و کار اینترنتی اطلاعات بیشتری لازم دارید مقاله کسب و کار اینترنتی چیست را حتما مطالعه بفرمایید.

3 پاسخ

 1. سلام و درود به استاد گرامی:
  از اینکه دانش و اطلاعاتتان را بی دریغ برای کاربران ارائه می دهید سپاسگزاریم.
  عالی.

 2. سلام و درود بر شما استاد عزیز:

  درسته بسیاری از افراد همیشه به دنبال افرادی می گردند که با ان ها همراه شوند و بتوانند موتور محرکی باشند برای رسیدن به اهداف.
  به نظر بنده نباید معطل افراد باشیم شاید راهش اینه که اگر تنهاییم نمونه اولیه ایده خود را پیاده کنیم و سعی کنیم در حد و اندازه خودمون مطرح بشیم و صدای خودمون یا محصولاتمون را به گوش تعدای از مخاطبین برسانیم .

  کم کم جاده ما را هدایت خواهد کرد اما به شرطی که یک افق روشن برای خودمون ترسیم کرده باشیم.

  فکرتون آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *