متخصص حرفه ایمتخصص حرفه ای شدن در این شلوغی بازار برای خودش داستانی شده است و عده ای با داشتن مدرک تحصیلی می خواهند به آن برسند و عده ای دیگر با تجربه کردن، اولی زمانیکه وارد بازار کار می شود در به کار گیری تخصص خودش دچار مشکل می شود چون تا حالا با دنیای حقیقی روبرو نشده است و دومی با بازار ارتباط خوبی دارد اما دانش او آنقدر عمیق نیست!

 

متخصص حرفه ای

در بازار از شما میپرسند که چه سودی می توانید به کسب و کار ما برسانید، آیا می توانید مشکلاتی که ما امروز با آن روبرو هستیم را به شکلات تبدیل کنید؟

مشتری به عمق تخصص شما نیاز دارد نه به سطح دانش شما، یعنی باید بتوانید مشکلات مشتری را با ترکیب دانش و تجربه به خوبی تشخیص دهید و به مشتری این اطمینان را بدهید که میتوانید از پس چالش پیش آمده بر آیید و حتی با زبانی ساده اما گیرا به مشتری درباره آنچه با آن روبرو هست و آنچه اتفاق خواهد افتاد توضیح دهید.

 

متخصص حرفه ای نه تنها دانش عمیقی نسبت به کار خودش دارد، بلکه می تواند به زبانی ساده و گیرا مشتری را توجیه کند و به او نشان دهد که باید چه مسیری طی شود و در نهایت مشتری به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد و اگر شما بتوانید چنین مسیری را طی کنید بدون شک مشتری جز شما به فرد دیگری حتی فکر هم نخواهد کرد.

 

چگونه به یک متخصص حرفه ای امروزی تبدیل شویم؟

روش اول

اولین راه این هست که کتاب های مختلف درحوزه خودتان را مطالعه کنید، به کلاس های مختلف بروید و شروع کنید به آزمایش کردن آنچه یاد گرفتید، یعنی آزمون و خطا کنید، در این روش چون شما مطالب رو به صورت پراکنده یاد گرفتید و هیچ مربی همراهتون نیست و برای اینکه به یک متخصص تبدیل شوید باید زمان زیاد و همچنین هزینه های زیادی انجام دهید، راه سختی هست و تا به درآمد زایی رسیدن کلی راه در پیش دارید.

 

روش دوم

بگذارید قبل از اینکه به روش دوم بپردازم درباره پنج سطح تبدیل شدن به یک متخصص صحبت کنم این مدل رو آقای استوارت و هابرت داریفوس در سال ۱۹۸۰ در دانشگاه کالیفرنیا طراحی کردند و به مدل داریفوس هم مشهور هست و هنوز هم این مدل اصلی برای تبدیل شدن به یک متخصص هست.

 

مرحله اول : تازه کار و نوآموز، یعنی چی ؟

یعنی شما در این مرحله شما در حال یادگیری قوانین و آموزه ها هستید، در مقابل چاش ها هنوز انعطاف پذیر نیستید و هنوز نمیدانید که آنچه یاد گرفتید رو باید چگونه استفاده کنید.

 

مرحله دوم : مبتدی پیشرفته

در این مرحله شما تجربه بیشتری دارید و می توانید کمی شرایط را تفسیر کنید

از روش هایی که یاد گرفتید برای موارد مشابه استفاده میکنید و هنوز تجربه کافی برای داشتن دید عمیقتر نسبت به شرایط را ندارید.

 

مرحله سوم : شما نسبت به تخصص خودتون سررشته دارید

شما در این مرحله با توجه به شرایط انعطاف پذیر تر میشوید، برای رسیدن به اهداف مختلف به یک سبک شخصی دست پیدا میکنید و به مشکلات به دید کلی تر می توانید نگاه کنید.

 

مرحله چهارم : شما یک متخصص ماهر هستید

یعنی به راحتی می توانید مشکلات را حل کنید، همیشه روش ها و رویکردهای مختلفی را ارائه خواهید کرد، اگر اشکالاتی در روش های معمول وجود دارد را متوجه میشوید، بر اساس دانش و تجربه خودتان راهنمایی های مناسبی خواهید کرد.

 

مرحله پنجم : شما یک متخصص حرفه ای هستید

به صورت عمیق یک مشکل را متوجه میشوید و میتوانید همه تکنیک های مورد نیاز برای آن را ارائه دهید.

دستورالعمل مناسب را می توانید ارائه کنید.

دائما در حال ارتقاء خودتان هستید و به دانش خودتان اضافه می کنید

بر اساس دانشی که دارید در مقابل مشکلات غیر منتظره می توانید واکنش مناسبی ارائه کنید.

 

متاسفانه اکثر متخصصان در بازار کار بر اساس مدل داریفوس که درباره آن صحبت کردیم در مرحله ۲ یا ۳ هستند و به همین دلیل هم در بازار کار دچار مشکلات مختلفی میشوند و دلیلش هم این هست که اکثرا از روش اول استفاده میکنند و یا در دوره هایی شرکت میکنند که بر اساس مدل داریفوس طراحی نشده اند.

 

روش تبدیل شدن به متخصص حرفه ای برا اساس مدل داریفوس

شما نیاز دارید که به صورت کاملا علمی و منسجم ابتدا دانش لازم را به دست آورید و در کنار شما فردی باشد که بتواند تجربه خودش را با شما در میان بگذارد و به شکلی دانش خودتان را تکمیل کنید که بتوانید در هر شرایطی و با هر نوع کسب و کاری روبرو شوید و مشکلات را به سبک خودتان آنالیز کنید و در نهایت راه حل بدهید.

 

البته برای رسیدن به جایگاه متخصص حرفه ای نیاز دارید که در یک جمع مانند خودتان حضور داشته باشید تا از تجربیات یکدیگر بتوانید استفاده کنید و برای داشتن یک کسب و کار عالی با یکدیگر شبکه سازی کنید. در چنین جمعی می توانید چالش هایی که دیگران با آنها روبرو شده اند را بشناسید و زمانیکه با چالش مشابهی روبرو شدید برای آن آمادگی کاملی داشته باشید.

 

آیا آماده هستید به یک متخصص حرفه ای کسب و کار تبدیل شوید؟

حتما تا اینجا متوجه شدید که راه متخصص شدن چگونه هست، حالا شما می خواهید در کدام سطح از مدل داریفوس باشید ؟

 

اگر می خواهید یک متخصص واقعی سطح پنج مدل داریفوس باشید که همه کسب و کارها به دنبال شما باشند و این شما هستید که انتخاب میکنید با کدام مشتری کار کنید، یعنی شما مشتریان را گلچین می کنید، پیشنهاد میکنم همین حالا در دوره یکساله آکادمی متخصصان کسب و کار شرکت کنید، البته هر کسی نمی تواند در این دوره شرکت کند و باید اول مصاحبه بدهید و اگر در مصاحبه قبول شدید امکان شرکت در این دوره برای شما وجود خواهد داشت.

 

بنابراین همین حالا کلید زیر را کلیک کنید . فرم درخواست مصاحبه را پر کنید تا به محض اینکه نوبت شما برسد با شما تماس بگیریم، به دلیل اینکه تعداد درخواست های مصاحبه بالا هست باید کمی منتظر بمانید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *