تو همانی که می اندیشی

در ابتدا بخشی از کتاب جیمز آلن به نام تو همانی که می اندیشی را برایتان نقل می کنم که بسیار زیباست و می تواند تکمیل کننده و آغاز کننده این مقاله ما باشد، زیرا بسیاری از موانع و مشکلات در زندگی و کسب و کار ما حاصل نوع تفکرات اشتباهی است که از زمان کودکی به ما تحمیل می شود.

 

اثر عامل اندیشه

همه توفیق ها و همه شکست های آدمی حاصل مستقیم اندیشه های خود اوست. در کائناتی کاملا منظم که عدم توازن به معنای نابودی تام است، مسئولیت فرد باید مطلق باشد. سستی و نیرو و پاکی آدمی، به خودش متعلق است، نه به انسانی دیگر. خودش مسبب آنهاست، نه دیگری. و تنها خودش می تواند آنها را دگرگون سازد، نه یک نفر دیگر.

 

اوضاع و شرایطش نیز از آن خودش است، نه از آن انسانی دیگر. رنج و شادمانی اش نیز ناشی از درون اوست. هرگونه بیندیشد، خود نیز همان گونه است. مادامی که همین گونه بیندیشد، همین گونه به جا خواهد ماند.

 

انگشت اتهام

این دو پاراگراف از این نویسنده قوی جان مطلب را می رساند و آن این است؛ هر چیزی که درو می کنیم و هر شخصیتی که امروز هستیم به نوع تفکرات و تصمیماتی بستگی دارد که در گذشته گرفتیم و خودمان مسئول تمام مشکلات پیش آمده در زندگی و کارمان هستیم، هیچ وقت نباید به دنبال مقصر بگردیم، بلکه باید ببینیم چه اشتباهی کرده ایم

 

متاسفانه تا مشکلی برای ما پیش می آید یا در کاری شکست می خوریم، فورا به دنبال یک مقصر می گردیم و انگشت اتهام را به دیگران نشانه روی می کنیم، اول بهتر است به این نکته اشاره کنم، زمانی که شما یک انگشت اتهام به سمت کسی می گیرید سه انگشت اتهام دیگر به سمت خود شما می باشد !

 

تغییر ذهن و حرکت

اگر فکر کنید که در آینده نمی توانید به جایی برسید، هیچ وقت نمی توانید به جایی برسید، اگر فکر کنید آینده شما کارگری می باشد، یقین داشته باشید همین شغل نصیب شما خواهد شد (کارگری شغل شریفی هست اما شما را به هدفتان نمی رساند)، بنابراین ذهن خود را تغییر دهید، البته تغییر ذهن تنها یک قدم است.

 

به قول مسلمان ها که خدای آنها فرموده است : از تو حرکت و از ما برکت

 

بنابراین ابتدا ذهن خودتان را تغییر دهید و سپس برای به دست آوردن آنچه که تعیین کردید حرکت کنید، حرکت کنید تا به دست بیاورید، قرار هم نیست این بدست آوردن ساده باشد، بلکه باید آماده همه چیز باشید حتی رد شدن از طرف دیگران، به شما پیشنهاد می کنم مقاله حواستان به خرچنگ ها باشد را بخوانید که درباره عوامل بیرونی می باشد.

 

مانند کودک 2 ساله باشید

موفقیت تنها یک عامل فیزیکی نیست، بلکه یک عامل روحی و ذهنی می باشد، شما باید ابتدا عوامل بیرونی را کنار بزنید و ذهنیت شکست را از خودتان دور کنید، سپس در راه درست قدم بردارید و به درستی حرکت کنید، ذهن شما باید مانند یک کودک 2 ساله باشد، کودک زمانیکه چیزی را میخواهد، تمام تلاش خود را می کند تا آن را به دست بیاورد و حتما هم موفق می شود، زیرا معنی شکست را نمی داند.

 

ذهن کودک شکست را نمی شناسد، هیچ عامل بیرونی روی او تاثیر گذار نیست، اگر یادتان باشد همه ما در کودکی آرزوهای زیبایی داشتیم و گاهی این آرزوها چنان کوچک بودند که بعد از بدست آوردن آنها چنان خوشحال می شدیم که دوباره هدف بعدی را برای خودمان ایجاد می کردیم، بنابراین دوباره باید کودک شوید تا بتوانید مرزهای موفقیت را بشکنید.

 

کلام آخر

کتاب تو همانی که می اندیشی به نویسندگی جیمز آلن و ترجمه گیتی خوشدل را سعی کنید تهیه کنید و بخوانید، کتاب بسیار عالی می باشد، این نکته را فراموش نکنید که قبل از موفقیت در دنیای فیزیکی شما باید ذهن خودتان را موفق کنید تا هیچ عامل ذهنی نتواند شما را شکست بدهد. دوباره کودک شوید.

2 پاسخ

 1. باسلام خدمت اقای مبصرفر .مقاله خوبی بود ونکات ارزشمند زیادی دارد ولی یک چیزی نظر مرا خیلی به خود جلب کرد وان این جمله بود که نوشته بودید :بقول مسلمانه که خدای انها فرمود :از شما حرکت واز من برکت
  البته این جمله درست است ولی برای من سوال پیش امد که ایا شما مسلمان نیستید؟البته این یه سوال شخصیه ومن قصد فزولی ندارم .باتشکر از مقاله خوبتان

  1. درود فراوان
   دوست گرامی بیشترین جمعیت ایران مسلمان می باشد و من هم عضوی از این جامعه، این کلمه رو هم به این دلیل نوشتم که از قول مسلمانان بیان شده باشد، در انتها باید بگویم انسانیت مهمتر از دین است، امیدوارم همه ابتدا انسانیت را درک کنند و سپس دین، زیرا کسانی که دین را می دانند اما باور انسانیت ندارند زیاد هستند.

   امیدورام شاد، موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *