حواستان به خرچنگ ها باشد

کسب و کار اینترنتی یک مسیر بسیار جذاب و در عین حال نیازمند صبر و شکیبایی می باشد، می توان گفت کسانی که در این راه قدم بر میدارند کارآفرین هستند، کسانی که می خواهند به فردی متفاوت و موفق تبدیل شوند، همچنین می خواهند هدایت کشتی زندگی خود را در این دریای طوفانی به دست گیرند.

 

بنابراین شما نیاز دارید با برخی از موضوعات آشنا شوید، موضوعاتی مانند کارآفرینی و مدیریت، شما باید مانند یک کارآفرین روحیه خوبی داشته باشید و حتی مانند یک مدیر برای کسب و کار خودتان برنامه ریزی کنید و آن را مدیریت نمایید، به همین دلیل تصمیم گرفتم گاهی درباره این موضوعات مطالبی در وب سایت قرار دهیم

 

این مقاله بخشی از کتاب دیوانگان ثروت ساز به نویسندگی دارن هاردی می باشد و پیشنهاد می کنم به عنوان یک کارآفرین حتما این کتاب را بخوانید، یکی از دلایلی هم که این بخش از کتاب را در نظر گرفتم این می باشد که اصولا ما تحت تاثیر عوامل بیرونی مانند دوستان و آشنایان قرار می گیریم و گاها همین عوامل ما را دلسرد می کنند.

 

حواستان به خرچنگ ها باشد !

یک روز، یکی در مورد یک جور خرچنگ با من صحبت کرد که به خاطر چابکی و هوش کافی از هر تله خرچنگی فرار می کند و نمی شود شکارش کرد. با این حال هر روز هزاران نفر هستند که به لطف ویژگی بشری خاصی که دارند، این خرچنگ ها را می گیرند.

 

تله به خودی خود چیز ساده ای است : یک قفس که از سیم ساخته شده و سوراخی در بالای اش است، طعمه در قفس گذاشته می شود و قفس را هم می اندازند داخل آب. خرچنگ وارد قفس می شود و شروع می کند به خوردن طعمه. دومین خرچنگ، خرچنگ اول را می بیند و همراه اش می شود، بعد، نوبت خرچنگ سوم است، برای لحظاتی انگار عید خرچنگ هاست، ولی در نهایت طعمه تمام می شود.

 

در این مرحله خرچنگ ها می توانند خیلی راحت از قفس بروند بالا و از سوراخ خارج شوند. ولی این کار را نمی کنند و در قفس می مانند و مدت طولانی بعد از تمام شدن طعمه باز هم خرچنگ ها وارد این قفس می شوند (جمعیت داخل قفس، جذب شان می کند…. آشناست، نه؟)

 

هیچ خرچنگی آنجا را ترک نمی کند. چرا؟ چون اگر یک خرچنگ متوجه شود که چیزی آنجا نیست و بخواهد قفس را ترک کند، خرچنگ های دیگر هر کاری می کنند که مانعش شوند. بارها و بارها از روی دیواره های قفس می کشندش پایین. اگر مقاومت کند، خرچنگ های دیگر چنگال هایش را می شکنند تا نگذارند برود بالا. اگر باز هم مقاومت کند، می شکندش.

 

خرچنگ ها، تحت تاثیر قدرت گله ای در قفس می مانند، ماهی گیر، فقط یک تکه طعمه می خواهد. بقیه کار، خیلی راحت است و بعد، قفس، بالا می آید و در ادامه، برگزاری مراسم شام در اسکله.

 

ارتباط خرچنگ ها با عوامل اطراف

خیلی از انسان ها، مثل خرچنگ ها، همرنگ جماعت اند، این ذهنیت گله ای از طرف آموزش و پرورش، فرهنگ شرکتی، رسانه ها و جامعه به خوردمان رفته است. تشویق مان می کنند شرایط فعلی را دنبال کنیم. این موضوع برای بیشتر مردم یعنی کارمند شدن و این دقیقا همان کاری است که 90 درصد مردم دنیا می کنند. وقتی تصمیم می گیرید از آن نود درصد فاصله بگیرید و وارد قطار وحشت کارآفرینی شوید، مثل خرچنگ تنهایی هستید که می خواهد تله را ترک کند.

 

ولی تصمیم می گیرید کارآفرین شوید (متفاوت شوید) و از آن گروه 90 درصدی بیایید بیرون، اتفاق عجیبی می افتد، دوستان، خانواده و همکاران تان، عوض تشویق کردن و حمایت از شما، مثل خرچنگ ها رفتار می کنند و زور می زنند شما را برگردانند به تله.

 

خرچنگ های انسانی معمولا از قدرت فیزیکی استفاده نمی کنند و دستان تان را از ته نمی کنند ! نیازی ندارند از این کارها بکنند. روش های موثر و زیادی در دست (یا در زبان) دارند. کنایه، شک، تمسخر، بی اعتنایی، طعنه، اهانت، ریش خند، تحقیر، متلک، دست انداختن و کلی روش دیگر. روش هایی موذیانه که خرچنگ های اطراف تان استفاده می کنند تا چنگال های تان را از جا بکنند و رویاهای تان را بکشند.

 

ولی چرا این کار را می کنند ؟ خیلی ها شان دوست تان دارند. پس چرا باید از نظر احساسی آزارتان دهند و امیدها، رویاها و آرزوی تان را برای رسیدن به سطوح بالاتر از بین ببرند ؟

 

وقتی از شرایط فعلی خارج شوید، تبدیل می شوید به آینه غول پیکری که بزدلی شان را به رخ شان می کشید و نشان می دهید که در آن شرایط مانده اند.

 

 

دو عامل کلیدی که آزارتان می دهند.

شما باعث می شوید بد به نظر برسند !

وقتی از شرایط فعلی بیرون بیایید، به آینه دقی تبدیل می شوید که بازتابی است از واقعیت زندگی شان. می دانند باید همان کاری را بکنند که شما می کنید، ولی می ترسند و انتخاب شما بزدلی شان را تابلو می کند. برای شان راحت تر است عوض این که به شما ملحق شوند، مسخره تان کنند یا زور بزنند کاری را که می کنید، احمقانه، پرخطر و محتمل به شکست نشان دهند تا تسلیم شوید، برگردید به گروه و آن آینه را بشکنید.

 

به اندازه شما شجاع نیستند.

نمی توانند امنیت شرکتی، یعنی پرداختی کارمندی و مزایای ضعیف اش را رها کنند. کاری که انجام می دهید مناسب الگوی ذهنی شان نسبت به دنیا نیست و آن قدر شجاعت ندارند که از الگوی شما تقلید کنند. مسخره کردن تان از دنبال کردن تان راحت تر است.

 

می توانم به شما بگویم چرا خرچنگ های شما چنین کاری می کنند، ولی با این حال گرفتار شدن در چنگ رفتارهای خرچنگ وارشان راحت است. وقتی دوستان و خانواده، کسب و کارتان را رد کنند، شاید بیش تر از رد شدن در کار آسیب ببینید، شاید در کار، از یک مشتری، رقیب، حتی از رییس یا همکار جواب منفی بشنوید یا آن ها انتقاد و سوال کنند، ولی این موضوع، زیاد آزارتان ندهد. آن جا خودتان مطرح نیستید، کارتان مطرح است.

 

ولی وقتی دوستان و خانواده ریسک کسب و کارتان را رد کنند، مساله ای خیلی شخصی تر پیش می آید، دردناک است. نه شنیدن به کارتان در اداره یک چیز است، نه شنیدن به علاقه، دیدگاه، کسب و کاری که دوست دارید، چیز دیگر. دومی انگار، رد کردن خودتان است.

 

با این حال چیزی که خیلی زود می فهمید این است که اصلا بحث شما نیست. در واقع دارند به خودشان جواب منفی می دهند. صدای درونی شان را رد می کنند، همان صدایی که ازشان می خواهد کار بیش تری بکنند که آنها را از وضعیت فعلی بیاورد بیرون. شجاع باشند. ریسک پذیر باشند، درست مثل شما. از شما ناراحت نیستند. از خودشان شاکی اند.

 

مردم به خاطر شجاعت تان آزارتان نمی دهند.

خودشان را به خاطر بزدلی سرزنش می کنند.

 

کلام آخر

پیشنهاد می کنم از همین امروز با انرژی متفاوتی به کسب و کارتان و به هدفتان بپردازید به جای آنکه گوشتان به حرف های منفی خرچنگ های اطراف تان باشد. همچنین پیشنهاد می کنم کتاب دیوانگان ثروت ساز به نویسندگی دارن هاردی از انتشارات شریف را تهیه کنید و بخوانید.

13 پاسخ

 1. ممنون از انتشار این مقاله جالب ، با این موج منفی تو جامعه مرهمی بود بر این زخم.
  ممنون آقای مبصر فر

  1. درود فراوان
   دوست گرامی از نظر شما بسیار سپاسگذاریم، متاسفانه این موج منفی به دلایل افکار اشتباهی هست که از گذشته در ذهن ما نقش بسته و ما باید این دیوارهای ذهنی را بشکنیم، از این به بعد سعی خواهیم کرد کمی بیشتر در این زمینه در وب سایت مطلب منتشر کنیم

   شاد، موفق و پیروز باشید.

 2. ممنون عالی بود .وقتی بچه بودیم میگفتیم هر کاری میتونیم انجام بدیم اما الان اینفدر خودمونو تو افکار منفی غرق کردیم که فک میکنیم هرکاری نمیشه کرد اما اگه افکار منفیو از خودمون دور کنیم باز میبینیم میشه خیلی کارهارو انجام داد

  1. درود فراوان
   آنچه که امروز هستیم حاصل تفکرات و تصمیمات دیروز ماست، اگر ذهن ما از افکار منفی دور شود هر کاری که در مسیرش قدم برداریم و برای آن زحمت بکشیم به نتیجه خواهد رسید، بنابراین بهتر است در قدم اول نوع تفکر خودمان را تغییر دهیم، کودکان به همه چیز با دید مثبت نگاه می کنند و به همین دلیل به هر چیزی که بخواهند می رسند، ما هم می توانیم با دید مثبت به همه چیز نگاه کنیم

   شاد، موفق و پیروز باشید.

 3. با سلام
  چقدر زیبا و ملموس یکی از بزرگترین موانع برای تغییر و متفاوت بودن رو به تصویر کشیدید.

  بسیار مفید، انگیزاننده و زیبا بود

  موفق باشید
  امید

 4. متشکرم از مقاله شما اتفاقا این کتاب رو سفارش دادم و امروز به دستم میرسه اما قبل از اینکه به دستم برسه اومدم اینجا این مقاله رو خوندم
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود دوره 6 جلسه ای آموزش ایمیل مارکتینگ
6 درس کاملا رایگان
ما هم مانند شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود رایگان ویژه نامه فکر آبی
با دانلود ویژه نامه تنها 5 ثانیه فاصله دارید !
شکارچی مشتریان وب سایت خودتان شوید
شش کلید طلایی افزایش فروش
فروشنده خاموش را بیدار کنید !
70 دقیقه ویدئو آموزشی به همراه صوت
دانلود رایگان رازهای کسب و کار اینترنتی
پرده از اسرار کسب درآمدهای میلیونی از اینترنت بردارید
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 180 ساعت آموزش رایگان کسب درآمد از اینترنت را از دست خواهید داد...
4 درس ویدئویی 180 دقیقه آموزش رایگان
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
این آموزش رایگان به ایمیل شما ارسال می شود
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
می خواهم زودتر از همه فیلم این وبینار را تهیه کنم
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
چه چیزی رو دوست داری رایگان یاد بگیری ؟
اینجا کلی آموزش های رایگان ویدئویی براتون آماده کردم
آموزش هایی براتون در نظر گرفتم که بیش از 1.000.000 تومان ارزش دارند
کدوم آموزش برای من مناسبه و منو به هدفم میرسونه ؟
برای شروع کسب و کار اینترنتی پولساز کلید "کسب و کار اینترنتی"
برای افزایش فروش با کمترین تلاش کلید "بازاریابی اینترنتی"
آخرین مرحله برای بهترین انتخاب شما
اگر مدرس، متخصص، مشاور، سخنران، استاد دانشگاه هستید یا چیزی برای یاد دادن به دیگران دارید "مدرسان پولساز"
در غیر اینصورت "شروع میکنم" را انتخاب کنید.
زودتر از بقیه از فرصت پولسازی سال 97 باخبر شوید
دانلود رایگان رازهای تبدیل دانش به درآمدهای میلیونی
همین حالا رازهایی را دانلود می کنید که برای همیشه آینده مالی و جایگاه اجتماعی شما را دگرگون خواهد کرد.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 1 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
دانلود رایگان رازهای بازاریابی اینترنتی
کمتر از 30 ثانیه تا دانلود رایگان رازهای افزایش فروش وب سایت خودتان فاصله دارید!
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 5 درس آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
پنج راز بازاریابی اینترنتی که فروش سایت شما را سه برابر خواهد کرد در قالب پنج ویدئو قابل دانلود و رایگان
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 5 درس آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
همین حالا کسب و کار اینترنتی را در قالب 7 درس ویدئویی به صورت رایگان یاد بگیرید.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 2 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
همین حالا در دوره رازهای تبدیل دانش به درآمدهای میلیونی در قالب 5 درس ویدئویی قابل دانلود شرکت کنید.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 1 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
50%
تخفیف فقط همین حالا
فقط همین حالا می توانید بسته 100 ایده کسب و کار اینترنتی پولساز را با 50% تخفیف تهیه کنید، این پیشنهاد هرگز تکرار نخواهد شد.
80%
تخفیف برای تهیه جلسه اول
من میخواهم هر گونه ریسکی را برای شما از بین ببرم و به شما اطمینان خاطر بدهم آموزش های این بسته فوق العاده هستند، بنابراین می توانید جلسه اول مدرسان پولساز آنلاین را با 80% تخفیف تهیه کنید و در صورت رضایت بسته جامع را سفارش دهید.
تخفیف
فقط 9600 تومان
برای تبدیل گوشیت به ماشین پولسازی، پاتو بزار روی گاز
برای شرکت در دوره رایگان کسب و کار موبایلی ایمیل صحیح خودتان را وارد کنید، چون درس ها به ایمیل شما ارسال میشوند...
برای دسترسی کامل به دوره رایگان
لطفا ایمیل و شماره تماس خودتان را وارد کنید سپس کلید دریافت دوره را بزنید
دسترسی کامل به مینی دوره رایگان
کسب درآمد از اینستاگرام
برای دسترسی کامل به دوره رایگان
لطفا ایمیل خودتان را وارد کنید سپس کلید دریافت دوره را بزنید