خانه تکانی کامپیوتر چیست ؟

 خانه تکانی کامپیوتر

 

اگر سیستم شما مدت زیادی هست که مشغول فعالیت می باشد و تا به حال سرعت خوبی داشته، اما به صورت ناگهانی با افت سرعت شدیدی روبرو شده اید، که حتی با تعویض ویندوز مشکل شما رفع نمی شود شما به یک خانه تکانی اساسی نیازمندید.

البته برای این کار شما باید شناخت کافی از سخت افزار داخلی کیس خود داشته باشید، یعنی قطعات رو بشناسید و جای هر کدام را بدانید، اگر بلد نیستید پیشنهاد میکنم هرگز این کار را ادامه ندهید.

1. در مرحله اول ابتدا تمام فیش های متصل به کیس خود را جدا نمایید ( ماوس، صفحه کلید، کابل برق، مانیتور و …)

2. حال پیچ های درب کیس را باز نموده و در آن را بردارید.

3. رم های کامپیوتر خود را از اسلات ها خارج نموده و سپس با استفاده از یک قلم مو، اسلات رم را به دقت تمیز کنید و خاک های احتمالی را خارج نمایید، همچنین خود رم را نیز تمیز کنید.

رم

 

4. همین کار را برای کارت گرافیک انجام دهید.

5. حال به سراغ فن cpu بروید و آن را بردارید، کمی آن را تمیز نموده، سپس بررسی نمایید که خمیر سفید رنگی بین فن و cpu باید موجود باشد، اگر این خمیر سفید رنگ موجود نبود، لطفا آن را از بازار تهیه نمایید، نام آن، خمیر سیلیکون می باشد. وظیفه این خمیر خنک نگه داشتن cpu می باشد، پس از تهیه، مقداری از این خمیر را بر روی cpu بریزید و سپس فن را مجددا سر جای خود نصب کنید.

 خانه تکانی کامپیوتر

 

حالا یک خانه تکانی اساسی انجام داده اید، قطعات رو به جای خود برگردانید و درب کیس را ببندید،  سپس کامپیوتر خود را راه اندازی نموده و روشن نمایید، در 90 درصد موارد به این شیوه، سرعت سیستم شما بهبود پیدا خواهد کرد.

دلیل بسیاری از مشکلات سخت افزاری کامپیوتر ها و به صورت کلی لوازم الکترونیکی، حاصل خاکی و گرده هایی می باشد که درون آنها جمع می شوند، این موارد باعث میشوند جریان برق و داده ها با مشکل مواجه شوند و گاهی اوقات باعث سوختن و از بین رفتن قطعه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *