طراحی تجربه کاربری

امروزه دیگر تبلیغات و بازاریابی اینترنتی به تنهایی کارآیی نخواهند داشت، شما برای اینکه مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهید باید تجربه کاربری وب سایت را بهبود ببخشید، یعنی کاربر زمانی که وارد وب سایت شما شود احساس خوبی نسبت به شما پیدا کند، خلق این حس می تواند به رشد کسب و کار شما به طرز باور نکردنی کمک نماید.

 

طراحی تجربه کاربری یا UX چیست ؟

بزارید با زبان خیلی ساده و با ذکر چند تا مثال این نکته را براتون کاملا روشن کنم، فرض کنید شما امروز می خواهید یک گوشی موبایل بخرید و اطلاعات کافی هم در این زمینه ندارید، تصور می کنید وقتی به فروشگاه های موبایل می روید چه گوشی را انتخاب خواهید کرد ؟

 

مطمئن باشید گوشی را انتخاب می کنید که وقتی در دستتان خواهید گرفت به شما احساس خوبی دست بدهد، زمانی که گوشی رو توی دستتون می گیرید احساس می کنید خیلی خوش دست هست، یا حتی چیزهایی مثل قدرت دوربین و سایز گوشی می تونه به شدت در خرید شما تاثیر گذار باشد.

 

اینها دقیقا همان ایجاد یک تجربه کاربری هست با یک طراحی خاص و متفاوت با توجه به احساس مخاطبان و مشتریان بالقوه، تجربه کاربری یعنی نگاهی که مردم نسبت به محصولات ما خواهند داشت، UX میتونه تاثیر زیادی در افزایش فروش و ایجاد اعتماد نسبت به نام تجاری شما داشته باشد.

 

طراحی تجربه کاربری در دنیای کسب و کار اینترنتی

در دنیای کسب و کار اینترنتی اصلی ترین روش ارتباط شما با مخاطبان وب سایت شما می باشد، بنابراین باید روی تجربه کاربری وب سایت خود کار کنید، وب سایت شما دقیقا باید مانند همان خریدار گوشی موبایل حس خوبی را به مخاطب انتقال دهد، کاربر شما باید احساس کند کارکردن با وب سایت بسیار راحت است و یک حس اعتماد را در دل آنها ایجاد کند.

 

بگذارید کمی بیشتر این موضوع را بشکافیم و به حل مسئله بپردازیم، به صورت مثال زمانی که یک کاربر وارد وب سایت شما می شود و می خواهد جستجو کند این عمل در وب سایت شما چگونه خواهد بود، آیا کاربر به سرعت می تواند این گزینه را پیدا کند یا اینکه شما کمی خلاق شدید و این گزینه را به شکلی در وب سایت خود ایجاد کردید که کاربر باید مدتی به دنبال آن بگردد ؟

 

شاید به نظر شما شکل و جای جستجو در وب سایت عالی است اما دید شما هیچ ارزشی نخواهد داشت، بلکه دید کاربران سایت بسیار مهم است شما باید ببینید کاربران وب سایت شما به هنگام کار کردن چه حسی خواهند داشت، آیا آنها به راحتی می توانند در وب سایت شما به گشت و گذار بپردازند یا خیر ؟

 

یکی از مهمترین بخش های وب سایت ثبت نام می باشد، ببینید آیا مخاطبان شما به راحتی این گزینه را پیدا خواهند کرد و یا اینکه هنگام ثبت نام حس خوبی دارند یا خیر، در صورتی که شما نتوانید چنین کارهایی را انجام دهید مطمئن باشید کارآیی سایت شما به شدت افت خواهد کرد.

 

ساده ترین روش تست طراحی تجربه کاربری وب سایت

از یک نفر بخواهید سایت شما را باز کند و کمی در وب سایت بگردد و سپس از او بخواهید در سایت شما جستجو کند، ثبت نام کند و یا یک خرید انجام دهد، ببینید عکس العمل این فرد در مقابل سایت شما چه خواهد بود، از او سوال کنید و بخواهید صادقانه به شما پاسخ دهد، این کار را با دو الی 3 نفر انجام دهید و از آنها بخواهید اگر پیشنهادی دارند به شما انتقال دهند.

 

از نظرات کاربران وب سایت خود استفاده کنید، ببینید نیازهای کاربران چیست و یا اینکه کدام قسمت از وب سایت شما به خوبی عمل نمی کند، گاهی اوقات افراد اطلاعاتی به شما خواهند داد که هیچ وقت خودتان نمی توانید متوجه آنها شوید، زیرا کاربران از بیرون به سایت نگاه می کنند.

 

به همین سادگی شما می توانید بدون هیچ هزینه اضافی طراحی تجربه کاربری وب سایت خود را امتحان کنید و آن را بهبود ببخشید، گاهی اوقات ممکن است روال خرید در وب سایت شما بسیار طولانی باشد یا اینکه اطلاعات زیادی برای خرید از کاربر دریافت می کنید، همه این عوامل می تواند به شدت میزان فروش وب سایت شما را کاهی دهد و بسیاری از این مشتریان بالقوه سبد خرید خود را نیمه کاره رها کنند.

 

عوامل مهم در طرحی تجربه کاربری

. رنگ بندی وب سایت : سعی کنید در طراحی وب سایت خود بیش از دو رنگ استفاده نکنید، اگر بخواهید از رنگ های زیاد استفاده کنید حس جالبی به کاربر منتقل نخواهد شد و همچنین از رنگ های همنشین استفاده کنید، هر رنگی می تواند با رنگ های خاصی به خوبی ترکیب شود و به این موضوع رنگ های همنشین گفته می شود و در اینترنت همین واژه را جستجو کنید تا مطالب کافی در این زمینه دریافت کنید.

 

. چیدمان وب سایت : چیدمان وب سایت بسیار مهم می باشد، این عامل دقیقا میزان در دسترس بودن گزینه ها و همچنین میزان زیبایی وب سایت را تعیین خواهد کرد، این چیدمان باید زمان پیمایش وب سایت شما به شکل منظمی دیده شود و بتوان همه گزینه های مورد نظر را در یک نگاه دید، این نظم به کاربران وب سایت شما حس خوبی را متقل می کند و این همان تجربه کاربری یا UX می باشد.

 

کلام آخر

البته هنوز نکات دیگری نیز درباره طراحی تجربه کاربری یا همان UX باقی خواهد ماند که سعی خواهیم کرد در مقلات بعدی به آنها بپردازیم، اما در این مقاله بیشتر سعی ما بر این بود تا با طراحی تجربه کاربری آشنا شوید و میزان اهمیت آن را بدانید راستی UX مخفف عبارت USER EXPERIENCE می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *