نقشه گرمایی

در دو مقاله گذشته به موضوعاتی مانند به وسیله نقشه گرمایی با سایت خود بیشتر آشنا شوید و همچنین طراحی تجربه کاربری یا UX چیست پرداختیم، که هدف هر دو این مقاله بهینه سازی وب سایت جهت ایجاد حس مطلوب در مخاطب می باشد.

 

اگر مخاطب در وب سایت شما حس مطلوبی داشته باشد، شما به هدف خود دست پیدا خواهید کرد، کاربر نسبت به وب سایت شما یک احساس اعتماد خواهد داشت و اولین ارتباط را با کسب و کارتان برقرار خواهد کرد.

 

معجزه نقشه گرمایی بر بهبود تجربه کاربری

برای اینکه متوجه شویم نقشه گرمایی می تواند چه تاثیری بر وب سایت شما داشته باشد، اول یک موضوع ساده را خواهم گفت و سپس به دنبال یک پروژه عملی خواهیم رفت تا بهتر متوجه این موضوع شوید.

 

زمانی که یک کاربر وارد وب سایت شما خواهد شد، بر اساس یک الگوی خاص وب سایت شما را خواهد دید، به همین دلیل نقاطی از وب سایت شما حتما بیشتر دیده خواهند شد و اگر شما این نقاط را بیابید می توانید بر اساس آن کاری انجام دهید تا مخاطب طبق برنامه شما عمل نماید.

 

دید کاربران نسبت به مقالات و یا صفحات وب سایت شما در قالب دو پترن می باشد، یعنی پترن F و دیگری Z می باشد، یعنی یا دید کاربر نسبت به وب سایت شما دقیقا به شکل یک حرف F می باشد و یا به شکل یک حرف Z، این حالت را نیز می توان با یک نقشه کاربری به راحتی به دست بیاورید، در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد بیشتر درباره این دو پترن صحبت کنیم.

 

نقشه گرمایی مربوط به گوگل سمت راست تصویر می باشد – مثالی از پترن F

نقشه گرمایی و پترن f

 

 

مثالی از پترن z به وسیله نقشه گرمایی

نقشه گرمایی و پترن z

 

 

مثال عملی نقشه گرمایی

در مثال عملی یک نقشه گرمایی را بررسی خواهیم کرد که با یک تغییر کوچک توانسته میزان توجه را از تصویر به متون مورد نظر تغییر دهد، اگر شما هم تست های مختلفی را در وب سایت خود انجام دهید می توانید به چنین نتایجی دست پیدا کنید.

 

این پروژه توسط وب سایت babay.com انجام شده است، آنها می خواستند توجه مخاطبان را به سمت متن نوشته شده جلب کنند، اما از آنجایی که در تبلیغات تصاویر کودکان توجه بیشتری را جلب خواهند کرد و مدیران سایت baby.com در ابتدا به این موضوع توجه نکرده بودند، بنابراین آنها در طراحی اولیه نتوانستند به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند، همانطور که در تصویر می بینید بیشترین توجه به صورت کودک موجود در تصویر می باشد و توجه به متن بسیار کم می باشد.

 

مثال عملی نقشه گرمایی

 

آنها به وسیله یک نقشه گرمایی متوجه شدند که هنوز موفق به جلب توجه مخاطبان نشدند، بنابراین صفحه خود را بهینه سازی کردند و به تصویر دومی دست پیدا کردند که باعث شد به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود برسند.

 

مثال عملی نقشه گرمایی

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، با تغییر مسیر دید کودک، توجه دید مخاطبان نیز تغییر کرد، آنها موفق شدند کاری کنند که مخاطبان آنها به متن توجه بیشتری داشته باشند، این توجه متن می تواند در اکثر موارد برای شما پولساز باشد.

 

نقشه گرمایی چگونه ایجاد می شود ؟

نقشه گرمایی در اصل به وسیله دستگاه هایی با نام eye tracker ایجاد می شوند، این دستگاه ها بسیار گرانقیمت می باشند، اما شما می توانید از نرم افزارها و وب سایت های مختلفی که این کار را انجام می دهند نیز استفاده کنید.

 

این وب سایت ها یا نرم افزارها به راحتی این کار را برای شما انجام می دهند، از آنجایی که مخاطبان زمان خواندن یا دیدن یک صفحه، ماوس را به مکانی می برند که در حال نگاه کردن به آن می باشند، این ابزارهای مسیر مورد نظر را تعقیب کرده و نقشه حرارتی را ایجاد می کنند و نقشه گرمایی مورد نظر معتبر می باشد.

 

قبلا در مقاله به وسیله نقشه گرمایی با سایت خود بیشتر آشنا شوید، یکی از این ابزارهای را معرفی کردیم، اما در این مقاله نیز یکی دیگر از این ابزارها را معرفی خواهیم کرد به نام heatmap.me

 

کلام آخر

از نقشه گرمایی برای بهبود تجربه کاربری در وب سایت خود استفاده کنید، استفاده از این ابزار می تواند به شما کمک کند تا بتوانید میزان توجه کاربران را بیابید و آن را تغییر دهید، این تغییرات یکی از مهمترین بخش ها در بازاریابی اینترنتی می باشد، بخشی از بازاریابی شما ایجاد حس خوب در مخاطبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *