5-Techniques-Psychology-restaurants-poster

شما هم حتما به یکی از رستوران ها یا فست فودهای شهرتان رفته اید و یا به صورت منظم از خدمات آن ها استفاده می کنید، آیا تا به حال متوجه شده اید که چه چیزی باعث می شود شما پول بیشتری در این مکان ها پرداخت کنید ؟

 

در این مقاله به بررسی چند ترفند روانشناسی خواهیم پرداخت که باعث خواهد شد شما پول بیشتری را در این مکان ها خرج کنید، حتی بدون آنکه به آن توجه کنید.

 

1. به دنبال قیمت مناسب بگردید

اکثر منوهای حرفه ای رستوران ها و فست فود ها به شکلی طراحی شده است که ابتدا قیمت های گرانتر را خواهید دید، سپس شما به دنبال یک غذا با قیمت مناسب خواهید گشت تا آن را سفارش داده و احساس پیروزی نمایید، شما با این کار به خواسته صاحب آن مکان جامعه عمل پوشانده اید.

آن ها با استفاده از این تکنیک روانشناسی ابتدا توقع شما را بالا خواهند برد و سپس زمانی که شما با قیمت مناسب تر مواجه می شوید، فکر خواهید کرد، حتما به انتخاب بسیار مناسبی برخورد کرده اید و آن را رد نخواهید کرد.

 

2. انتخاب ها محدود شوند

باز هم یک نکته بسیار ظریف در علم روانشناسی می گوید : هر چه محدوده انتخاب مشتری کمتر باشد، وی با اطمینان بیشتر و سردرگمی کمتری مواجه خواهد شد، بنابراین فروش شما افزایش خواهد یافت، به همین دلیل رستوران های حرفه ای از منوهای کوچک اما قوی استفاده می کنند، مثلا به جای 25 نوع غذا از 15 نوع آن استفاده می کنند. این باعث خواهد شد فروش شما افزایش پیدا کند.

شاید خود شما برایتان پیش آمده باشد، به یک فروشگاه لباس می روید، فروشنده پیراهن های زیادی را به شما نشان می دهد و انتخاب برایتان بسیار دشوار خواهد شد، ممکن است به صورت همزمان 3 یا 4 پیراهن مورد نظر شما باشد، اما پول کافی برای آن ها ندارید، بسیار دو دل خواهید شد که کدام را انتخاب کنم، در آخر هم از انتخاب خود راضی نخواهید بود و یا اصلا چیزی نمی خرید.

اما یک فروشنده حرفه ای این را می داند، که نباید یک خریدار را با انتخاب های زیاد مواجه کند، بلکه با چند پرسش مناسب ، تنها دو انتخاب نزدیک به نیاز مشتری را پیشنهاد خواهد داد، این کار یک تاثیر روانشناسی بسیار قوی دارد که باعث خواهد شد فروش شما بالاتر برود و همچنین مشتری از انتخاب و خرید خود احساس رضایت کند. بیشتر رستوران ها و فست فود های حرفه ای از این تکنیک آگاه هستند.

 

3. ایجاد حس مناسب برای خرج کردن پول

ایجاد یک حس خوب همیشه می تواند باعث برتری و فروش بیشتر شود، اما چگونه می توان این حس را ایجاد کرد، رستوران ها بیشتر مواقع با استفاده از موسیقی زنده و کلاسیک آرام، احترام گذاشتن به مشتریان، میز و صندلی مناسب و پوشش زیبا و تمیز پرسنل استفاده می کنند، حتی گاهی اوقات پخش کردن رایحه یک عطر مناسب باعث خواهد شد، مشتری همیشه آنجا را در ذهن خود ضبط نموده و هرگز فراموش نکند و هر گاه رایحه مورد نظر به مشامش بخورد به یاد آن رستوران خواهد افتاد، این راز ماندگاری شما خواهد شد.

 

4. قیمت ها را هوشمندانه انتخاب کنید

در علم قیمت گذاری (Pricing) مهمترین بخش، شکل قیمت گذاری می باشد، مثلا قیمت هایی مانند 4500 بسیار خوشایند می باشند تا 9900، این گونه قیمت گذاری حس مناسبی را در مشتری ایجاد می کند، البته رستوران های بسیار مجلل بیشتر از قیمت های رند استفاده می کنند. همچنین آن ها از کلمه ریال یا تومان در منوی خود استفاده نخواهند کرد، که این هم خود به نوعی ترفند روان شناسی محسوب می شود.

 

5. ساخت منوهای حرفه ای

اکثر مشتریان از یک الگوی خاص برای خواندن منو استفاده می کنند، حرفه ای ها این الگوها را بررسی می کنند، سپس بر اساس آنچه که دوست دارند مشتری ببیند، منو را طراحی می کنند، همچنین با استفاده از رنگ ها و تصاویر گاهی آن ها را برجسته می کنند، این کار باعث می شود شما غذایی را سفارش دهید که سود چندین برابری نصیب آن ها می شود، حتی ممکن است شما تا به حال این غذا را امتحان نکرده باشید. اما تصاویر و رنگ ها باعث تحریک اشتها شما خواهد شد و رستوران ها را به خواسته خود می رساند.

 

اکثر این ترفندهای روانشناسی را می توانید در هر نوع کسب و کاری استفاده کنید و شاهد نتایج باور نکردنی آن باشید، هیچ کدام از آن ها برای شما هزینه ای نخواهد داشت، بلکه نوع رفتار و دید شما هست که باعث ایجاد تغییرات خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *