تصاویر محصولاتاگر شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی باشید حتما باید به چند نکته در انتخاب تصاویر وب سایت دقت کنید، از میان صدها وب سایتی که به آنها مشاوره دادم همیشه یکی از فاکتورهایی که رعایت نشده بود که جزء عوامل بی اعتمادی و در نهایت باعث فروش کم این گونه کسب و کارها می شود انتخاب تصاویر نامناسب می باشد و در این مقاله به بررسی این فاکتور بسیار مهم خواهیم پرداخت، حتما درباره انتخاب تصویر برای این مقاله تعجب کردید اما زمانیکه مقاله را بخوانید متوجه خواهید شد که چرا این تصویر بهترین انتخاب من است.

 

1- کش آمدن و دفرمه بودن تصویر محصولات

من تصویر یک محصول را به شما نشان می دهم که کش آمده و یا به نوعی دفرمه شده، دقیقا نمی توانید بگویید که چرا این تصویر به شما حس بی کیفیت بودن را می دهد، اما همین نکته ساده شما را از صفحه محصول فراری می دهد، حتی اگر بهترین محصولی باشد که تا به حال تولید شده است، بنابراین از اینکه تصویر را به صورت نامناسب کش بیاورید فقط برای اینکه فضا را پر کنید به شدت اجتناب نمایید.

 

2- تصویر محصولات به شکل کارتونی

اگر شما کالایی دارید که به صورت فیزیکی موجود می باشد هیچ وقت از تصویر سه بعدی شده و یا انیمیشن شده آن استفاده نکنید، بلکه با یک دوربین ساده و یک پرده سفید از آن عکاسی کنید، سپس از آن در صفحه محصول استفاده نمایید، شاید باورتان نشود اما همین که مخاطب شما تصویر واقعی کالا را میبیند به شکلی احساس می کند که آن را لمس کرده و به همین راحتی بیننده شجاعت بیشتری در خرید از سایت شما به دست خواهد آورد.

 

3- استفاده از افراد غیر ایرنی در تصویر محصولات

شاید بتوان در یک مقاله از تصاویر افراد خارجی استفاده کرد و مشکل خاصی هم ایجاد نکند اما زمانیکه پای صفحه محصول در میان باشد باید به این نکته توجه کنید که تصاویر قرار است پیام بازاریابی شما را تصویر سازی کند و اثر مناسبتری در ذهن مخاطب ایجاد کند، اگر شما می خواهید فردی را در حال استفاده از محصولات خودتان نشان دهید یکی از بزرگترین اشتباهات این است که از تصویر یک فرد خارجی استفاده کنید.

 

مخاطب ایرانی می خواهد کالایی را تهیه کند که با شرایط و فرهنگ ایرانی سازگار باشد و یا اینکه ببیند ایرانی ها هم از چنین کالایی رضایت دارند، بنابراین به شما پیشنهاد می کنم حتی اگر هم شده با استفاده از گوشی خودتان از چند نفر عکس بگیرید و در صفحات محصولتان از آنها استفاده کنید، گاهی هم استفاده از کمک های یک عکاس بیشتر به شما کمک خواهد کرد.

 

شاید عده ای بگویند که استفاده از یک عکاس ممکن است برای ما هزینه داشته باشد، اما این را هم در نظر داشته باشید کمکی که عکاس به کسب و کار شما می کند باعث می شود همیشه به راحتی بتواند یک فرد را قانع کنید تا محصول شما را بخرد، اما عکاس فقط یک بار از دستمزد خواهد گرفت.

 

4- استفاده از تصاویر محیطی خارج از تصور ایرانی ها

فرض کنید شما فروشنده مبلمان هستید و می خواهید در صفحه محصول خودتان چیدمان مبلمان را در یک خانه نشان دهید، متاسفانه عده ای بر این باور هستند که اگر این مبلمان در خانه هایی به سبک اروپایی نشان داده شود و یا یک خانه سلطنتی بسیار لوکس مخاطب بیشتر جذب خواهد شد، اما مخاطب ایرانی به محض دیدن چنین تصویری بلافاصله از خرید خودش منصرف می شود، حتی اگر کالای شما عالی هم باشد.

 

اینجا هم مخاطب نمی تواند دقیقا درک کند که چرا این صفحه را نامناسب دیده است، اما از دید روانشناسی این موضوع مطرح می شود که فرد هیچ نقطه تشابهی بین فضای موجود در عکس و فرهنگ خودش پیدا نکرده است، بنابراین حس جالبی برای مشتری ایجاد نشده و به همین سادگی فروش را از دست خواهید داد، شاید دانستن همین نکته بتواند روی اعتماد سازی و افزایش فروش شما تاثیری داشته باشد که حتی به آن فکر نکرده باشید.

 

5- استفاده از اصل تمرکز و تصاویر متحرک

در علم روانشناسی گفته می شود که برای افزایش تمرکز یک فرد بهتر است تمام عواملی که به نوعی باعث پرش حواس می شود از خود دور کنیم تا بتوانیم روی یک موضوع تمرکز بیشتری داشته باشیم، همین نظریه در بازاریابی نیز قابل اجرا می باشد و یکی از مهمترین موضوعات در فروش می باشد.

 

شما در یک فروشگاه فیزیکی هم که باشید زمانیکه گوشی زنگ می خورد به راحتی از فروشگاه خارج می شوید تا با فرد پشت خط به راحتی صحبت کنید و همین عامل باعث می شود خریدی انجام ندهید، حالا در وب سایت شما یک عکس چشمک زن در ساید بار می تواند حواس کاربر را پرت کند.

 

زیرا چشم و مغز انسان نسبت به تصاویر متحرک بلافاصله واکنش نشان می دهند، به همین سادگی کاربر با کلیک کردن بر روی آن به صفحه دیگری خواهد رفت، در نهایت همین عامل حواس پرتی باعث می شود یک فروش از بین برود.

 

کلام آخر

تا اینجا باید متوجه شده باشید که یک تصویر چگونه می تواند باعث کاهش فروش و یا افزایش فروش شود، تصویری که متاسفانه اکثر کسب و کارهای اینترنتی و وب سایت ها اصلا به آن توجهی نمی کنند، انتخاب تصاویر مناسب بخشی از عملیات بازاریابی اینترنتی شما به حساب می آید، بنابراین برای انتخاب تصاویر محصولاتتان وقت کافی بگذارید حتی اگر چند روز مجبور باشید برای این کار وقت بگذارید، اما نتیجه آن ارزش این همه وقت و هزینه را برای شما خواهد داشت.

 

منبع : فکر آبی، آموزش بازاریابی اینترنتی

4 پاسخ

 1. آقای مبصر فر عزیز سلام. یه سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید:
  بنده دامنه yazduniversity.com (دانشگاه یزد) رو برا خودم ثبت کردم. به نظرتون چند سال دگ دانشگاه یزد بخواد میتونه دامنه رو ازم بگیره؟ بدلیل اینکه از اسم دانشگاشون استفاده کردم.
  دلیل اصلی نگرانیم اینه که الان دانشگاه یزد داره بر روی جذب دانشجوی خارجی تلاش میکنه و چند سال دگ ادعا کنه من این دامنه رو میخوام.
  (میترسم مثل این بشه که اگه شما الان دامنه ای رو استفاده کنید که کلمه wordpress توش باشه شرکت وردپرس ازتون شکایت میکنه و دامنه رو ازتون میگیره)

  1. درود فراوان
   دوست گرامی قانون کشورهای خارجی با ما کمی متفاوت هست به دلیل قوانین کپی رایت، دامنه های ir در ایران شامل چنین قوانینی هستند، اما در هر صورت شما باید از ثبت دامنه هایی که مالکیت حقوقی دارند بپرهیزید تا در آینده دچار مشکل نشوید، حتی می توانید برای اینکه مشکلی برای شما پیش نیاید با دانشگاه یزد هماهنگ کنید و یا اینکه اصلا کار خودتان را روی یک دامنه دیگر انجام دهید.

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 2. از مطالب فوق العادتون لذت میبرم و حتما نکاتی که گفته شد رو روی وب سایتمون پیاده سازی می کنم
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *