Growth hackingGrowth hacking یا همان هک رشد قالب تفکری هست که جایگزین بازاریابی سنتی شده و به کسب و کار شما کمک خواهد کرد به صورت جنون آوری رشد کند، بدون آنکه نیاز باشد سرمایه چندانی برای تبلیغات کسب و کارتان در نظر بگیرید، در این قالب فکری برندینگ و تبلیغات گران قیمت جایگاهی ندارند.

 

Growth hacking یا هک رشد چیست

هک رشد بازاریابی سنتی را کنار میگذارد و ابزاری را برای کار خودش انتخاب میکند که قابل ردیابی، اصلاح و ارتقا باشد، از برندینگ و آگاهی ذهنی دوری میکند و به شدت دنبال افزایش تعداد کاربران و رشد هست، البته با یک قالب تفکری کاملا متفاوت و ابزارهای یک هکر رشد اصولا ایمیل مارکتینگ، تست های a/b، وب سایت، محتوا و تبلیغات کلیکی می باشد.

 

کمی بیشتر هک رشد را بشناسید

بگذارید در قالب یک مثال قالب فکری هک رشد رو برای شما تشریح کنم، زمانیکه هات میل (hotmail) به عنوان اولین سیستم ارسال ایمیل رایگان کارش را آغاز کرد، تیم سازنده و سرمایه گذار آنها در جلسه ای به دنبال بازاریابی این محصول بودند و راه حل های مختلفی برای آن پیشنهاد دادند.

 

تبلیغات بیلبوردی، تبلیغات رادیویی و هر نوع تبلیغاتی که تصورش را بکنید ارائه شد اما سرمایه گذار آنها به دلیل پر هزینه بودن این روش ها را رد کرد. حتی ارسال ایمیل انبوه (این روش با ایمیل مارکتینگ کاملا متفاوت است) هم پیشنهاد داده شد ولی به دلیل قوانین اسپم آن هم رد شد.

 

ناگهان در قالب تفکر یک هک رشد قرار گرفتند و پیشنهاد داده شد که در پایین هر ایمیلی که افراد در این سیستم ارسال میکنند پیامی با این مضمون به صورت اتوماتیک قرار داده شود.

 

پ.ن: دوستت دارم.  از طریق هات میل، ایمیل مجانی خودت را ایجاد کن”

همگی شگفت زده شدند و این پیشنها را قبول کردند، زیرا این پیام ساده هیچ هزینه ای نداشت و همچنین قابل رهگیری، اصلاح و ارتقاء بود و درست میشه گفت از همین جا هک رشد آغاز شد بدون آنکه آنها بدانند چه کاری انجام داده اند.

 

نتیجه کار هات میل چه شد ؟

پس از 6 ماه از اجرای این هک رشد که کاملا ساده به نظر میرسید، یک میلیون عضو به هات میل اضافه شد و 1 ماه بعد اعضا دوبرابر شدند و در دسامبر سال 1997 هات میل به ده میلیون کاربر رسید.

 

همان سال هات میل با ده میلیون کاربر به قیمت 400 میلیون دلار به مایکروسافت فروخته شد، پس از 30 ماه هات میل به 30 میلیون کاربر رسید و این درآمد 400 میلیون دلاری تنها حاصل 30 هزار دلار سرمایه گذاری بود. حتی گوگل نیز بعدها با همین استراتژی توانست به رشد باور نکردنی دست پیدا کند.

 

آیا هک رشد در ایران امکان پذیر است ؟

یک نمونه هک رشد که در ایران میتونم براتون مثال بزنم روشی هست که تاکسی اسنپ به سادگی از آن استفاده میکند با عنوان سفر رایگان، بله سفر رایگان از دید هر مسافری کاملا تحریک کننده هست و اسنپ پا را یک قدم فراتر گذاشته است و یک بازی برد، برد را ایجاد کرده است.

 

یعنی شما یکی از دوستان خودتان را به اسنپ برای اولین سفرش دعوت می کنید، دوست شما پس از این دعوت در حال حاضر 8000 تومان اعتبار هدیه دریافت می کند و شما 15000 تومان اعتبار، این یعنی ایجاد یک انگیزه برای شما و دوستتان و به این شکل اسنپ به سرعت در هر بار، دو برابر رشد خواهد کرد  بدون آنکه نیاز باشد هزینه های تبلیغاتی زیادی انجام دهد.

 

یک مثال از هک رشد در ایران را دیدید که چگونه بدون هزینه های بازاریابی بسیار سنگین می توان به مشتریان بسیار زیاد دسترسی پیدا کرد و درست مانند یک ویروس در هر لحظه دو برابر شد و این روند تکثیر با سرعت بسیار باور نکردنی ادامه پیدا کند و حتی همیشه قابل رهگیری، اصلاح و ارتقاء می باشد.

 

کلام آخر

شاید در اولین باری که با اصلاح Growth hacking یا همان هک رشد بر میخورید برایتان عجیب باشد و تصور کنید این هم یک ابزار است، در صورتیکه هک رشد بیشتر یک قالب فکری جدید درباره بازایابی است و به شدت از بازاریابی سنتی فاصله میگرید، پیشنهاد میکنم حتما یک بار دیگر این مقاله را بخوانید تا این نوع تفکر جدید را بهتر بشناسید.

تجربیات و نظرات خودتان را درباره هک رشد از طریق نظرات در پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.