اینفلوئنسربرای اولین بار رویداد اینفلوئنسرهای ایرانی توسط رامبد جوان برگزار شد و تعداد زیادی از اینفلوئنسرهای ایرانی در آن حضور پیدا کردند و حتما عکس های زیادی از این مراسم رو به همراه فرش قرمز در جوامع مجازی مشاهده کرده اید. البته برگزاری این مراسم حواشی زیادی به همراه داشت که ما کاری به این حواشی نداریم و میخواهیم ببینیم اینفلوئنسر واقعی کیست و چه تاثیری می تواند در کسب و کار شما داشته باشد و آیا در ایران اینفلوئنسر واقعی داریم ؟

 

اینفلوئنسر کیست یا چیست ؟

اینفلوئنسرها افراد تاثیر گذار در جامعه هستند به شکلی که دنبال کننده های زیادی دارند و این دنبال کننده ها به شدت از این اینفلوئنسر تاثیر می گیرند، به نوعی میشه گفت اینفلوئنسرها آدم های تاثیر گذاری در جامعه هستند و هر حرفی که میزنند بازتاب گسترده ای در جامعه دارد.

 

اوپرا وینفری یک اینفلوئنسر هست و به صورت مثال اگر در برنامه خودش از یک کتاب تعریف کند و کمی هم دربارش نقد و بررسی کند اون کتاب تا فردا صبح چاپ اولش تمام خواهد شد و این یعنی تاثیر گذاری بر طیف گسترده از مردم که با چند کلمه صحبت کردن باعث میشود چاپ اول یک کتاب به صورت کامل به فروش برود، فکر کنم اینجا کمی جلو رفتم و اینفلوئنسر مارکتینگ رو هم در قالب مثال بیان کردم

 

اینفلوئنسر های ایرانی

شاید ما در ایران اینفلوئنسر زیادی نداشته باشیم اما فردی مانند مستر تیستر یکی از تاثیر گذاران در حوزه غذا و رستوران می باشد و اگر مستر تیستر نسبت به جایی نظر خوبی ارائه کند این یک تاثیر مستقیم در افرادی دارد که متاثر از مستر تیستر هستند، حالا کافی هست شما در حوزه کسب و کار خودتان یک اینلفوئنسر را پیدا کنید تا درباره کسب و کار شما صحبت کند تا تاثیر آن را ببینید.

 

البته جوامع مجازی باعث شناخته شدن افراد زیادی شده است اما به جرات میشه گفت اکثر این افراد به هیچ عنوان اینفلوئنسر نیستند، البته شخصیتی مانند قهرمان آرات رو میشه یک تاثیر گذار معرفی کرد چون این کودک قهرمان روی هر کودک یا خانواده ای تاثیر گذار هست و اگر آرات امروز یک پزشک خوب یا باشگاه ورزشی را معرفی کند، بدون شک تاثیر زیادی در جامعه و کسب و کار آن پزشک یا باشگاه ورزشی خواهد گذاشت.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ

برای اینکه بخواهید از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید بسیار مهم است اینفلوئنسر هایی را انتخاب کنید که با حوزه کاری شما در ارتباط هستند تا این افراد بتوانند تاثیر کافی را در بازار هدف شما بگذارند و متاسفانه در ایران هنوز تاثیر گذاران زیادی نداریم، اما برای همه محصولات نیاز نیست شما حتما دنبال یک تاثیر گذار خاص باشید، به صورت مثال عینک آفتابی رو یک اینفلوئنسر عادی هم می تواند نقد و بررسی کند.

 

نکته بسیار مهم درباره یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ این هست که از قبل باید محتوای مناسبی را تهیه کنید که تولید این محتوا دو جنبه دارد، اولین بخش محتوایی هست که شما در اختیار دارید و دومین بخش محتوا تجربه احتمالی هست که اینفلوئنسر شما ارائه خواهد کرد.

 

اصولا برای برگزاری چنین کمپینی به دنبال 10 اینفلوئنسر نباشید، قانون 80/20 میگوید 20 درصد کارها 80 درصد نتایج را ایجاد میکنند بنابراین خیلی بهتر هست 2 یا 3 نفر از مهمترین تاثیرگذاران حوزه خودتان را انتخاب کنید که طرفداران بسیار زیادی را دارند و دامنه تاثیر گذاری آنها بسیار بالا می باشد و صد البته این کمپین شما مانند بازاریابی محتوا باید هدف معینی داشته باشد.

 

کلام آخر

متوجه شدیم که اینفلوئنسر یعنی فردی تاثیر گذار در جامعه ای مشخص که میتونه با چند کلمه صحبت کردن روی مخاطبین خیلی زیادی تاثیرات خاصی بگذارد، اگر خیال دارید از اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب و کارتان استفاده کنید حتما باید یک سناریو مشخص، محتوای مناسب و هدف مطلوبی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *