اثر مرکب در کسب و کار اینترنتی

مشکلی که امروزه گریبان گیر افراد زیادی می شود، نداشتن پایبندی به کاری است که می خواهند انجام دهند، به صورت مثال امروز صحبت از کسب درآمد های میلیاردی به وسیله اینترنت می شود و اشخاص زیادی تصمیم می گیرند تا برای خودشان یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند، یا امرروز می گویند فلان شغل درآمد بالایی دارد و از فردا دوباره عده ای تصمیم به راه اندازی همان کار میگیرند.

 

البته این مورد را منکر نخواهیم شد که هر شغلی برای شما ممکن است درآمد مناسبی را به همراه داشته باشد، حتی از طریق اینترنت و بازاریابی اینترنتی درست شما می توانید مانند دیگران درآمد مناسبی داشته باشید، اما دلیل اینکه افراد زیادی وارد مشاغل مختلف می شوند و سپس از همان جایی که آمده اند از همان جا هم باز می گردند چیست ؟

 

بنابراین تصمیم گرفتم بخشی از کتاب اثر مرکب به نویسندگی دارن هاردی را برای شما نقل کنم تا متوجه شوید دلیل ایجاد این موج ها چیست و چرا برخی افراد موفق می شوند و برخی دیگر خیر، دارن هاردی به خوبی پاسخ این سوال را به شما خواهد داد.

 

سه دوست

سه دوست صمیمی را در نظر بگیرید که کنار هم بزرگ شده اند. در یک محله زندگی می کنند، حساست هایی شبیه هم دارند و درآمد سالانه شان در حدود 50 هزار دلار است. هر سه ازدواج کرده اند، سلامتی و وزن طبیعی دارند و فقط کمی درباره (چاقی بعد از ازدواج) نگران هستند.

 

دوست اول، لری، همان کارهای همیشگی اش را انجام می دهد، خوشبخت است یا دست کم این طور فکر می کند، ولی بعضی وقت ها شکایت می کند که هیچ چیزی تغییر نمی کند.

 

دوست دوم، اسکات، بعضی تغییرات کوچک و به ظاهر بی اهمیت را شروع می کند. هر شب، ده صفحه از یک کتاب خوب را می خواند و هر روز در مسیر رفتن به محل کارش، 30 دقیقه، یک فایل صوتی آموزشی یا الهام بخش را گوش می کند. اسکات می خواهد تغییراتی را در زندگی اش ایجاد کند، ولی نمی خواهد برای این کار، سرو صدای زیادی به پا کند.

 

این اواخر، مقاله ای در مجله موفقیت خوانده و از آن مقاله ایده ای گرفته است و می خواهد آن را در زندگی اش به کار بندد. قصد دارد 125 کالری را از برنامه غذایی روزانه اش حذف کند. البته این موضوع بزرگی نیست. این کار را با یک فنجان برشتوک کمتر، یا استفاده از یک بطری آب گازدار به جای یک لیوان لیموناد یا استفاده از سس خردل به جای سس مایونز برای ساندویچ هایش امکان پذیر است.

 

کارهایی که همه شان شدنی هستند. علاوه بر این، او به اندازه تقریبا دوهزار گام اضافی (کمتر از یک مایل) پیاده روی را به برنامه روزنه اش اضافه کرد. این ها فعالیت هایی جدی نیستند که نیاز به شجاعت یا تلاش زیادی داشته باشند. کارهایی هستند که هر کسی می تواند انجام دهد. او می داند با این که این کارها ساده هستند، ولی ممکن است به آسانی وسوسه شود که از انجام شان صرف نظر کند.

 

دوست سوم، براد، چند انتخاب بد انجام داده، تازگی یک تلویزیون جدید با صفحه نمایش بزرگ خریده و بنابراین وقت بیشتری را به تماشای برنامه ای می گذراند که به آن علاقه دارد. او دستور العمل هایی را که در شبکه آشپزی دیده است، امتحان می کند، لازانیا و انواع دسرها از غذاهایی هستند که علاقه دارد. در ضمن، یک میز نوشیدنی های الکلی در اتاق پذیرایی اش قرار داده و هفته ای یک نوشیدنی الکلی را به برنامه غذایی اش اضافه می کند. این ها چیزهای خیلی زیادی نیستند. براد فقط می خواهد  کمی بیشتر، لذت ببرد.

 

در آخر ماه پنجم، هیچ تفاوت مشهود و محسوسی بین لری، اسکات و براد وجود ندارد، اسکات هر شب کمی کتاب می خواند و هر روز در مسیر رفتن به محل کارش به فایل های صوتی گوش می دهد. برد از زندگی اش لذت می برد و کار کمتری انجام می دهد. لری هم همان کار همیشگی را می کند. هر چند هر کدام الگوهای رفتاری خودشان را دارند، ولی پنج ماه به اندازه کافی طولانی نیست که هر گونه افت یا بهبود واقعی در وضعیت و موقعیت شان ایجاد کند.

 

در واقع، اگر وزن این سه نفر را روی یک نمودار رسم می کردیم، با خطای گرد کردن صفر مواجه می شدیم، یعنی هر سه کاملا هم اندازه و هم وزن به نظر می رسیدند. در انتهای ماه دهم، هنوز هم نمی تونیم تغییرات قابل توجهی را در زندگی شان ببینیم. وقتی به انتهای ماه هجدهم می رسیم، تفاوت های جزیی ولی قابل اندازه گیری در این سه دوست ظاهر می شود.

 

ولی حدود ماه بیست و پنجم، تفاوت های آشکار و واقعا قابل اندازه گیری نمایان شدند. در انتهای ماه بیست و هفتم، تفاوت های بزرگ و فاحشی بین آن ها وجود دارد و در ماه سی و یکم، تغییرات و تفاوت های آن ها تکان دهنده است و شگفت انگیز. حالا براد چاق است، در حالی که اسکات آراسته و خوش اندام محسوب می شود. اسکات به سادگی و فقط با کم کردن 125 کالری از برنامه روزانه اش، 33 پوند (15 کیلوگرم) از وزن اش کم کرده است !

 

31 ماه = 940 روز

940 روز * 125 کالری / روز = 117500 کالری کمتر

117500 کالری کمتر * 1 پوند / 3500 کالری = 33/5 پوند !

 

براد در همان بازه زمانی، روزانه فقط 125 کالری بیشتر مصرف کرده بود و 33/5 پوند به وزنش اضافه شده بود. حالا او 67 پوند بیش تر از اسکات وزن دارد! ولی تفاوت بین آنها به مراتب مهم تر از وزن شان بود. اسکات تقریبا هزار ساعت از وقت اش را در خواندن کتاب های خوب و گوش دادن به فایل های صوتی پیشرفت شخصی سرمایه گذاری کرده بود و با به کار بستن دانشی که به دست آورده بود، ترفیع شغلی گرفته بود و حقوق اش هم بیشتر شده بود.

 

بهتر از همه این ها این که زندگی زنا شویی اش هم بهتر شده بود و روابطی گرم و صمیمانه با همسرش داشت. براد چطور ؟ از کارش ناراضی بود و زندگی زناشویی اش هم پر از مشکلات بود و در معرض خطر. و لری ؟ تقریبا همان جایی بود که دو سال و نیم پیش هم در آنجا قرار داشت، جز این که حالا از زندگی، بیشتر شکایت می کرد.

 

قدرت فوق العاده اثر مرکب به همین سادگی است. آنهایی که اثر مرکب را به نفع خودشان به کار می گیرند در مقایسه با همتایان شان که اجازه می دهند اثر مرکب علیه شان باشد، تفاوت هایی باور نکردنی دارند. اثر مرکب معجزه آسا به نظر می رسد! شبیه جادوست یا جهشی کوانتومی

 

بعد از گذشت سی و یک ماه (یا سی و یک سال)، شخصی که ماهیت مثبت اثر مرکب را به کار می گیرد، مثل کسی به نظر می رسد که یک شبه به موفقیت رسیده است. در واقع، موفقیت عمیق او نتیجه انتخاب های کوچک و هوشمندانه ای است که در طول زمان و با پایداری انجام شده است.

 

اثر مرکب در کسب و کار اینترنتی

همان طور که قبلا خدمت شما عرض کردم، کسب و کار اینترنتی نیز نوعی کارآفرینی محسوب می شود، بنابراین باید در کاری که انجام می دهید ثابت قدم باشید، آهسته اما پیوسته حرکت کنید، اگر می خواهید شما هم از اثر مرکب در کسب و کارتان یا در زندگی خود استفاده کنید، فقط باید تصمیم های درستی بگیرید و به آنها پایبند باشید.

 

نیاز نیست با عجله و فشار آوردن به خودتان کاری را شروع کنید و یا انجام دهید، زیرا فشار بیش از اندازه به زودی شما را خسته می کند، بلکه باید با کارهای کوچک تر شروع کنید و آنها را به صورت مداوم انجام دهید تا موفقیت از آن شما شود.

 

کلام آخر

احتمالا متوجه شدید که چرا بعضی از افراد در کارها موفق می شوند و عضی دیگر شکست می خوردند، حالا شما می خواهید کدام یک از شخصیت های داستان ما باشید، براد، اسکات یا لری ؟ اگر واقعا می خواهید در کسب و کار اینترنتی و یا در هر کاری موفق شوید حتما آهسته و پیوسته حرکت کنید. در ضمن پیشنهاد می کنم کتاب اثر مرکب به نویسندگی دارن هاردی و با ترجه لطیف احمد پور، میلاد حیدری را حتما تهیه کنید و بخوانید، زیرا این کتاب می تواند تحول بزرگی در زندگی و کسب و کارتان ایجاد کند.

 

از اینترنت کسب درآمد کنید…

آموزش رایگان راه اندازی کسب و کار اینترنتی

کسب درآمد از وب سایت

2 پاسخ

 1. سلام و عرض ادب جناب مبصر فر:

  منون از مقالتون و یه سوال:

  به نظر شما آیا آهستگی و پیوستگی در بعضی مواقع باعث این نمی شود که از دیگر رقبا جا بمانیم؟
  به نظر شما آیا کار ما در مقابل رقبای پر سرعت که الان با یک تیم بزرگ در حال رشد هستند می تواند با آهستگی و پیوستگی به اوج برسد و سبقت گیرد؟

  البته سوالم خدایی نا کرده نقض فرمایش شما نیست بلکه فقط می خواستم نظرتون و دیدگاهتون رو نسبت به گفته هایم بدونم.

  ممنون همیشه پیگیر ساییتون هستم….

  1. درود فراوان
   دوست گرامی اگر آهسته اما پیوسته باشید پیشرفت و موفقیت شما بیشتر خواهد بود، اما اگر سریع حرکت کنید حتما در وسط راه خسته خواهید شد و حرکت شما متوقف می شود، همانطور که کسب و کارهای زیادی در حال حاضر دچار چنین حالتی شده اند، حالا ممکن است گاهی رقیبان شما خیلی سریع حرکت کنند و همیشه هم این سرعت را حفظ کنند، در چنین حالتی یک تیم پشت چنین کاری وجود دارد که برای رقابت شما هم باید چنین تیمی را داشته باشد که به دلیل تیم بودن این حرکت سریع به نظر می رسد، اما باز هم اگر حرکت شما آهسته اما پیوسته باشد می تواند باعث موفقیت شما باشد.

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *