بررسی وضعیت بازاریابی اینترنت در ایران

بازاریابی اینترنتی در ایران آنچنان وضع خوبی ندارد و به جزء چند برند معروف یا کسب و کار خاص، اکثر تبلیغات و بازاریابی اینترنتی در ایران بی هدف و یا بی اثر می باشند، بنابراین در این مقاله می خواهیم کمی بهتر به این موضوع نگاه کنیم و دلایل این مشکل را نیز بررسی کنیم

 

 

تبلیغات بی هدف در بازاریابی اینترنتی

هر روز شاهد بنرهای زیادی در وب سایت های پربازدید هستیم، صاحبان وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی به امید اینکه بازدیدکنندگان روی بنر آنها کلیک کرده، وارد وب سایت شده و سپس از آنها خرید کنند هزینه های زیادی را بابت این گونه تبلیغات میپردازند.

 

برای اینکه این موضوع به شما اثبات شود می توانید به راحتی وارد چند سایت خبری انجمن ها شوید تا صحت این موضوع برایتان روشن شود، نتیجه این خواهد شد که فروش شما حتی جوابگو هزینه های تبلیغات شما نمی باشد و به نوعی با شکست در بازاریابی اینترنتی خود روبرو خواهید شد، زیرا هنوز ندانسته اند که تبلیغات و بازاریابی دو موضوع متفات اما مکمل یکدیگر هستند.

 

همچنین به این موضوع توجه نکرده اند که افراد تا اعتماد نکنند به هیچ عنوان از شما خرید نمی کنند، مگر در موارد بسیار نادر و خاص که روی آن نمی توان به عنوان یک منبع مناسب کسب درآمد و فروش حسابی باز کرد.

 

صفحه اصلی سایت نا مناسب است

صفحه اصلی وب سایت شما بزرگترین دارایی شما می باشد، اگر صفحه اصلی شما چیدمان مناسبی نداشته باشد، اگر پیشنهاد ویژه ای برای جلب توجه مخاطبان و یا بازدید کنندگان نداشته باشید، متاسفانه شما مخاطب را به سرعت از دست خواهید داد.

 

اگر نگاهی به وب سایت ها در ایران بندازید متوجه خواهید شد اکثر آنها صفحه اصلی مناسبی ندارند، یا آنقدر زیبا هستند و سنگین، که دیر بالا می آیند و یا حواس کاربر را از موضوع اصلی پرت میکنند، یا اینکه آنقدر چیدمان و رنگ بندی نا مناسبی دارند که باعث فراری شدن مخاطبان می شوند.

 

همچنین وب سایت هایی هستند که قبل از باز شدن صفحه اصلی شروع می کنند به نمایش یک انیمیشن یا فایل گرافیکی که می تواند هم باعث کند شدن سایت شما شود و یا اینکه کاربر را خسته نماید، بنابراین پیشنهاد می کنم از چند نفر بخواهید تا صفحه اصلی وب سایت شما را ببینند و نظرشان را درباره آن بیان کنند.

 

نداشتن سیستم جمع آوری اطلاعات مخاطبان

سایت های ایرانی در 95 درصد مواقع هیچ گونه سیستمی برای جمع آوری اطلاعات مخاطبان خود ندارند، هر گونه تبلیغات یا بازاریابی هم که انجام میدهند به دلیل نبود چنین سیستمی موفق نخواهند شد، زیرا در 99% مواقع افراد در اولین بازدید از وب سایت شما خرید نخواهد کرد و به جرات می توانم بگویم 95% مواقع هم این افراد دوباره به وب سایت شما بر نخواهند گشت.

 

نداشتن سیستم جمع آوری اطلاعات مخاطبان

سایت های ایرانی در 95 درصد مواقع هیچ گونه سیستمی برای جمع آوری اطلاعات مخاطبان خود ندارند، هر گونه تبلیغات یا بازاریابی هم که انجام میدهند به دلیل نبود چنین سیستمی موفق نخواهند شد، زیرا در 99% مواقع افراد در اولین بازدید از وب سایت شما خرید نخواهد کرد و به جرات می توانم بگویم 95% مواقع هم این افراد دوباره به وب سایت شما بر نخواهند گشت.

 

برای به دست آوردن این آمار 95% یک آزمایش کوچک انجام دادیم، وب سایتی را ایجاد کردیم و در آن سیستمی برای جمع آوری اطلاعات مخاطبان هم ایجاد نمودیم و در هدیه ای که به آنها می دادیم هیچ گونه اثری از نام وب سایت قرار ندادیم و این کار را به دلیل آزمایش مورد نظر انجام دادیم، پس از 30 روز سعی کردیم با چند نفر از این مخاطبان تماس بگیریم، زمانی که با این افراد تماس میگرفتیم، ابتدا خودمان و نام وب سایت را می گفتیم اما عکس العمل این افراد برای ما جالب بود، از هر 20 نفر 19 نفر آنها اصلا ما را به خاطر نمی آورند ! اگر شما هم دوست دارید می توانید همین آزمایش را انجام دهید.

 

بنابراین شما باید ابتدا یک سیستم جمع آوری اطلاعات در وب سایت خودتان داشته باشید و سپس به صورت مرتب و زمانبندی شده با استفاده از ابزارهای مختلف با این افراد ارتباط برقرار کنید تا در نهایت بتوانید اعتماد مورد نظر را ایجاد کرده و به یک فروش واقعی برسید، البته تمام این تکنیک ها در محصولی با نام آموزش بازاریابی اینترنتی از صفر تا صد، به صورت کامل و کارگاهی آموزش داده شده است.

 

نداشتن برنامه بازاریابی اینترنتی مناسب

بازاریابی اینترنتی موفق حتما به یک برنامه  یک هدف نیاز دارد، یعنی شما باید ابتدا روش های مورد نظر خود را انتخاب کرده، سپس با توجه به بودجه و هدفی که دارید این عمل را آغاز کنید و اگر بی هدف و بدن برنامه چنین کاری را انجام دهید، نتیجه همانی خواهد شد که شما اصلا انتظار آن را ندارید.

 

نداشتن دانش کافی در زمینه بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی کاری نیست که شما بخواهید فقط با توجه به آنچه که خودتان ترجیح می دهید، دوست دارید و یا فکر می کنید خوب است انجام دهید، بلکه شما باید در ابتدا با روش های و اصول این علم شیرین آشنا شوید و پس از آن نوبت به آن خواهد رسید که با توجه به علمی که به دست آوردید شما هم خلاقیتی را انجام دهید.

 

یک نکته که برای من بسیار جالب است این می باشد که همین اتفاق در دنیای بازاریابی سنتی و فیزیکی هم اتفاق می افتد، افراد به سلیقه خودشان متنی را آماده میکنند و در مجلات یا پیک های مختلف آگهی تبلیغاتی چاپ می کنند و در مقابل هم شکست می خورند و دلیل آن هم دقیقا به خاطر نداشتن علم تبلیغ نویسی می باشد.

 

اما نگران نباشید شما هم به راحتی می توانید با این علم آشنا شوید، کافی هست کمی در این زمینه مطالعه کنید و به همین منظور محصولی را آماده کردیم به نام آموزش بازاریابی اینترنتی از صفر تا صد که می تواند به صورت کاملا عملی شما را با این علم شیرین آشنا کند.

 

کلام آخر

اگر واقعا به دنبال موفقیت در کسب و کار اینترنتی خودتان هستید پیشنهاد می کنم ابتدا از همین امروز تبلیغات خود را متوقف کنید و آموزش بازاریابی اینترنتی را برای خودتان جدی بگیرید، سپس کار خورد را دوباره شروع کنید، تا هزینه های تبلیغاتی شما به سطل زباله ریخته نشوند.

2 پاسخ

  1. سلام و درود:

    عالی بود نکات جامع و جالبی رو اشاره کرده بودید.

    اگر ممکنه مقالات بیشتری در مورد تبلیغ نویسی و نوع تبلیغات بنری و استراتژی های اون صحبت کنید.

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *