نرخ تبدیل

بازاریابی اینترنتی بدون نرخ تبدیل معنایی ندارد، هر وب سایت و کسب و کار اینترنتی باید دو کار بسیار مهم را نشانه بگیرد و انرژی زیادی بابت آن به کار گیرد، یکی ایجاد ترافیک و دیگری تبدیل (Conversion Rate) می باشد، اما در این میان با واژه ای روبرو خواهیم شد با نام نرخ تبدیل.

 

تعریف نرخ تبدیل

احتمالا شما دوست عزیز می دانید ترافیک چیست ؟ همه می دانیم که ترافیک یک وب سایت یعنی میزان بازدید از وب سایت شما، اما نرخ تبدیل چیست و چه نقشی در کسب و کار اینترنتی شما خواهد داشت ؟

 

ابتدا باید بگویم اگر ترافیک خوبی داشته باشید اما نرخ تبدیل نداشته باشید، نمی توانید موفق باشید که البته تمام روش های ایجاد ترافیک و نرخ تبدیل بالا را در محصول آموزش بازاریابی اینترنتی از صفر تا صد به صورت کامل آموزش داده ایم، به همراه کارگاه های کاملا عملی

 

البته این نکته را به شما بگویم که تعریف نرخ تبدیل با توجه به هدف شما بسیار متفاوت است و معنای خاصی را می دهد، اما اگر بخواهم یک تعریف عمومی از این واژه برای شما دوست عزیز داشته باشم، باید بگویم یعنی میزان عکس العملی که بازدید کننده نسبت به درخواست شما دارد را نرخ تبدیل می گویند.

 

چند مثال از نرخ تبدیل

به صورت مثال شما برای صفحه فرود وب سایت خود ترافیک ایجاد می کنید و از بازدید کنندگان درخواست می کنید که اگر می خواهند این هدیه رایگان را دانلود کنند، ابتدا باید ایمیل خود را وارد کرده و سپس روی کلید دانلود کلیک نمایند.

 

حالا فرض می کنیم که شما توانسته اید به تعداد 10000 نفر ترافیک برای صفحه فرود خود ایجاد کنید و 1600 نفر هم ایمیل خود را وارد کرده و هدیه را دانلود نموده اند، بنابراین نرخ تبدیل شما در این عملیات 16% خواهد بود، در اینجا نرخ تبدیل شما همان جمع آوری اطلاعات مخاطبان می باشد. البته نرخ تبدیل همیشه یک رقم بر اساس درصد خواهد بود.

 

یک مثال ساده تر که خدمت شما باید عرض کنم این است که فرض کنید شما 20000 عضو دارید، یعنی شما پس از مدتی توانسته اید با نرخ تبدیل خود ایمیل 20000 نفر را جمع آوری کنید، حالا در یک عملیات ایمیل مارکتینگ و در فصلی مناسب یک پیشنهاد ویژه برای فروش کالایی منحصر به فرد، به کاربران وب سایت خود ایمیل هایی را ارسال می کنید.

 

حالااگر از 20000 نفر کاربر تنها 4000 نفر ایمیل شما را باز کنند و از این 4000 نفر 2000 نفر روی لینک شما کلیک کرده و باز هم از این 2000 نفر 500 نفر از شما خرید کنند (اینها یک آمار تقریبی و به صورت مثال می باشد و به نسبت هر کسب  کاری متفاوت خواهد بود)، نرخ تبدیل شما 25% خواهد بود، در اینجا نرخ تبدیل شما همان فروش می باشد.

 

کلام آخر

در این مقاله با نرخ تبدیل آشنا شدید، البته این اعداد و ارقام تنها برای دانستن و نگاه کردن نیستند، بلکه باید با استفاده از این آمار و ارقام ببینید که مثلا چرا نرخ تبدیل شما در جمع آوری اطلاعات مخاطبان پایین است و سعی کنید این نرخ تبدیل را افزایش دهید، بنابراین از امروز حتما به این نکته در بازاریابی اینترنتی خود توجه کنید.

یک پاسخ

  1. سلام و احترام:
    منون استاد مبصرفر

    به نظر بنده نرخ تبدیل = معیاری برای سنجش میزان خرید و البته مخاطبین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *