99 درصد تبلیغات در بازاریابی موفق نیستند

در مقاله قبلی با عنوان 99 درصد تبلیغات در بازاریابی موفق نیستند ! – قسمت اول به متن یک تبلیغ اشاره کردیم و گفتیم، یکی از مهمترین عواملی که باعث شکست تبلیغات می شود متن و تیتر مناسب می باشد.

 

 

دو مثال واقعی از متن مناسب در تبلیغات و پیروزی در بازاریابی

1. اولین مورد مربوط به یک آموزشگاه زبان انگلیسی بود و به محض دیدن تراکت های تبلیغاتی متوجه شدم از نوع متن، ساختار و جنس برگه نامناسب استفاده می شود و به همین دلیل در عملیات مشتری یابی خود دچار مشکل می باشد، بنابراین بلافاصله تیتر و متن مناسب انتخاب کردیم، سپس ساختار، جنس برگه و کیفیت چاپ را تغییر دادیم، بازار هدف در نظر گرفتیم، نتایج رضایت بخش بود و توانستیم با همین تغییر کوچک مشتریان بیشتری جذب کنیم. جالب اینجا هست که چاپ ما دورنگ بود (آبی و قرمز) و از چاپ گرانقیمت هم استفاده نکردیم.

 

2. دومین مورد مربوط به یک هایپر مارکت بود، متاسفانه تراکت شلوغی داشتند و معلوم نمیشد که پیام اصلی آنها برای مشتری چه می باشد، این یعنی شکست تبلیغاتی و بازاریابی، به همین دلیل ابتدا پیام آنها را دقیق مشخص کردیم، بر اساس آن تیتر و متن مناسبی ایجاد و مانند مثال اول از همان جنس کاغذ و چاپ استفاده کردیم، پس از پخش تراکت به سرعت تغییر رفتار مشتریان ظاهر گردید و بر تعداد آنها افزوده شد.

 

این تنها دو مثال برای آشنایی شما در رابطه با یک متن تبلیغاتی مناسب می باشد، گاهی یک تغییر کوچک در ساده ترین ابزار بازاریابی می تواند به کسب و کار شما رونق ببخشد به شکلی که ممکن است از آن به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای تبلیغاتی بهره ببرید.

 

اما در این جا می خواهم به یک مورد دیگر هم بپردازم و آن هم پایبند بودن به روش تبلیغاتی شما می باشد، اگر شما به روش خود پایبند نباشید و تنها انتظار نتیجه سریع داشته باشید، یقینا به سرعت بودجه تبلیغاتی خود را از دست می دهید، بدون آنکه نتیجه ای گرفته باشید.

 

قبلا درون سایت مقاله ای با نام 20 قدم تا موفقت عملیات بازاریابی و تبلیغات درون وب سایت منتشر شد و در آن به این موضوع اشاره می شود که یک مشتری ممکن است چند بار پیام تبلیغاتی شما را دریافت کند و نهایتا دست به اقدامی بزند، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید.

 

البته به این موضوع هم اشاره کنم که هیچگاه تنها به یک ابزار برای تبلیغات تکیه نکنید، چون امکان دارد این ابزار بنا به تغییرات رفتار مشتریان اثر خود را از دست بدهد و شما نیاز به جایگزین پیدا کنید، همچنین اگر تنها از یک ابزار استفاده کنید نخواهید توانست ارتباط کاملی با مشتریان بالقوه خود داشته باشید.

 

ترکیب چند ابزار تبلیغاتی باعث خواهد شد بتوانید پیام خود را به اشکال مختلف به مشتریان منتقل نمایید، ممکن است در یک روش تنها بتوانید متن را منتقل کنید و در روش دیگر عکس و نهایتا بتوانید ویدئو را منتقل کنید، یا بتوانید کاری کنید که مشتری در مقابل شما واکنشی نشان دهد.

 

البته هدف نهایی هر عملیات بازاریابی و تبلیغات ایجاد واکنش در رفتار مشتری می باشد، این واکنش می تواند فعالیت در یکی از شبکه های اجتماعی شما باشد و یا حتی یک خرید، البته هدف نهایی فقط فروش به مشتری نمی باشد، بلکه پشتیبانی کردن و جلب رضایت مشتری هدف اصلی است.

 

یکی از مواردی که باعث شکست شما در تبلیغات خواهد شد، مربوط به پشتیبانی ضعیف از مشتری می باشد، بسیاری از کسب و کارها پس از اینکه کالای خود را فروختند دیگر مشتری را از یاد خواهند برد و حتی پاسخ آنها را نمیدهند.

 

با چنین رفتاری چگونه انتظار خواهید داشت که آن مشتری از قدرت بازاریابی دهان به دهان به سود شما استفاده و کسب و کارتان را به دیگران و سایر دوستانش معرفی نماید. پس کمی به عقب برگردید و وضعیت ارتباط خود را با مشتریان قبلی را کمی بررسی کنید.

 

در پایین همین مقاله لطفا از تجربیات خود کمی بگویید تا سایر خوانندگان بتوانند از آن بهره ببرند و همچنین تا جای ممکن ما هم بتوانیم به شما کمک کنیم، شاید ما هم بتوانیم از تجربیات شما چیز جدیدی یاد بگیریم، زیرا هر کسی در کسب و کار تجربیاتی دارد که ممکن است هیچ کدام از ماها آن را تجربه نکرده باشیم.

4 پاسخ

  1. درود فراوان
   دوست گرامی پیشنهاد می کنم از طریق تلگرام با ما در ارتباط باشید تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم

   امیدوارم شاد، موفق و پیروز باشید.

 1. سلام آقای مبصرفر
  خوشحالم از اینکه با سایت شما آشنا شدم.مطالب جالبی رو گذاشتید.استفاده بردم.من تعویض روغن وکار واش رو با هم در یک چهار دیواری دارم .که کارواش رو بروی در ورودی هست وتعویض روغن سمت راست کارواش که دید نداره وهمه ما رو با کارواش بیشتر می شناسند.البته روی دیوار هم تابلو وهم نوشته تعویض روغن رو دارم.اما تاثیری برام نداشته.لطفا راهنماییم بکنید تا چه کار بکنم تا تعویض روغنی رو فعالتر بکنم.
  ممنون میشم از راهنمایی تون

  1. درود فراوان
   برای تعویض روغن میتونید یک سری بروشور یا تراکت تهیه کنید و به تمام کسانی که به کارواش شما میان بدهید و زمانی که این بروشور یا تراکت رو به مشتری کارواش تحویل میدین دقیقا بهشون بگید که این برای چه چیزی هست، یا میتونید یک کم خلاقانه تر باشید و یک سری کوپن های تخفیف هم به اونها بدین که برای یک بار و مدت زمان مشخصی اعتبار داشته باشند.

   شاد، موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *