بازاریابی اینترنتی و ردیجیتال مارکتینگ چیست ؟اهکارهای افزایش بازدید سایت، هدفی است که خیلی ها بدنبال آن هستند. فعالیت های بسیاری دانسته یا ندانسته در این راستا صورت می‌گیرد هر چند که اغلب کسب و کارها، بدون اطلاع از مبانی و اصول مطالعه شده ی دیجیتال مارکتینگ فعالیت کرده و مصادیق بارز پرتاب تیر در تاریکی هستند اما جریانات علمی و مطالعه محوری در فضای بازار یابی اینترنتی ایران شروع شده که دورنمای روشنی را در افق های نه چندان دور این عرصه ترسیم کرده است.

 

آنچه مسلم است اشراف به ابعاد مختلف موضوع، تفسیر شگفت انگیزی در بازخوردهایی که می گیریم خواهد داشت. در این مقاله به معرفی ساده و مفهومی بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت و از فراخور مباحث توضیحات و راهکارهایی که مطرح می شود، افزایش آمار بازدید سایت و موفقیت در بازاریابی دیجیتال و نهایتا جذب مشتری و فروش بیشتر را دنبال می کنیم .

 

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

به مجموعه فعالیت هایی که به واسطه معرفی و تبلیغ با هدف فروش کالا و خدمات خود از طریق ابزارهای دیجیتالی و راهکارهای مربوطه در دنیای وب صورت می گیرد، دیجیتال مارکتینگ ‌می گوییم. بگذارید به عنوان کسی که در این زمینه مطالعه و تجربه دارد از پرچین کلمات بالا بروم و از بلندای واژه ها به دیجیتال مارکتینگ نگاه کنم و آنچه می بینم را برایتان توصیف کنم.

 

خب من از اینجا یک بازار شلوغ می بینم یک بازار شلوغ و پیچیده که اصلا بی نظمی به نظر نمی‌رسد هر کسی کالایی را برای فروش آورده و هزاران هزار پیشنهاد به آدم ارائه می‌شود.

 

آدمهایی را هم میبینم که برای خرید این کالا ها آمده اند حتی رهگذرانی هم هستند که دارند رد می‌شوند و فروشنده ها بدون توجه به تقاضا و میل آنها پیشنهاد هایی ارائه می کنند و کالایی به آنها نشان می‌دهند.

 

خلاصه تعدادی آدم که هر کدام چیزی برای عرضه دارند. اینجا شلوغ و پرسروصدا است و هر کسی دارد با شیوه ای کالای خودش را عرضه میکند. .یکی از چهار پایه بالا رفته، و یک نوشته را تکان می دهد، یکی بلند فریاد میزند و در این میان هستند کسانی که آرامتر به نظر می رسند و حس بهتری به آدم می دهند چون به جای سر و صدا کردن، سرگرم چیدمان و ویترین و تمیز کردن کالاهایشان هستند. حالا که کمی دقت میکنم، افرادی را می بینم که مشکوک به نظر می‌رسند و انگار دنبال فرصت اند تا مشتری دیگران را قاپ بزنند یا حتی کلاه سر آدم بگذارند.

 

وخلاصه عده دارند چیزهایی را به رایگان پخش می کنند که اتفاقاً خیلی هم مورد استفاده و استقبال قرار می‌گیرد چون بعضی ها به داخل هدایت می‌شوند و کالایی هم خریداری می‌کنند. خلاصه دنیای پیچیده ایست و ابزارهای و راهکار های جالبی دارد.

 

بدون هیچ حرف اضافه ای به اصل موضوع بپردازیم. حتما تا اینجا متوجه شده اید که هر یک از توصیف ها گفته شده مربوط به چه مقوله و فرایندی در فضای دیجیتال مارکتینگ است. اگر هم نشدید من در ادامه به شما یادآوری میکنم که خوب متوجه شوید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ مجموعه ابزارهایی که برای معرفی تبلیغ و فروش در دنیای وب از ان‌ها استفاده میکنیم. دنیای وب را هم که میشناسید! همین گوگل و تلگرام و سایت و پیج و چت شبکه و اینها…

 

دیجیتال مارکتینگ بر چه مواردی استوار است؟

چهار بخش زیر، معرفی و توضیح یکی از اصول «دیجیتال مارکتینگ» هستند که نام آن «استراتژی دیجیتال مارکتینگ» است. در ادامه ممکن است بحث کمی پیچیده شود البته من سعی می‌کنم آن را خلاصه و مفهومی به شما بگویم اما لطفاً دقت و توجه بیشتری داشته باشید.

 

استراتژی بازاریابی دیجیتال

تعیین هدف:

بگذارید از دیدگاه یک متخصص به خاطر اهمیتی که استراتژی بازاریابی دیجیتال دارد اولین اصل را کمی مفصل تر توضیح دهم. تعیین هدف یعنی کسب و کار ما قصد ایجاد عرضه و یا بهبود چه چیزی را دارد. ظاهرا ساده به نظر می رسد اما لطفاً فراموش نکنید که همین مسائل ساده هستند که باعث رشد یا واماندگی کسب و کارها در عرصه دیجیتال مارکتینگ می‌شوند. پرسش بعدی این است که بدانیم چه نیازی در بازار وجود دارد که ما می توانیم آن‌ را برطرف کنیم.تحلیل صحیح و ارزیابی مستندات و درک صحیح واقعیات در این زمینه نقش راهبردی دارد.

 

حال نوبت به این رسیده است که تفاوت های مثبت ، مزیت ها و برگ برنده خود را نسبت به رقبای مان بشناسیم یا به قول برخی متخصین از سیاره ی دیگر آمده! باید مشخص کنیم که مزیت رقابتی ما چیست؟

 

درآخرین مرحله که مرحله اجراست، باید تعیین کنیم از چه ابزاری و چگونه قرار است استفاده شود. بدون شک حساس ترین قسمت کار همین مرحله اجراست چرا که سوئیچ شدن از مرحله محاسبات و آمار به مرحله عملیات و اجرا سخت است و متفاوت. شاید بیراه نباشد اگر بگوئیم مانند فریادهای تماشاگری است که مدام در استادیوم فریاد میزند، شوت کن! و انتظار دارد که فوروارد محبوبش در دقیقه ۹۰ همچنان چابک و پر انرژی گام بردارد.پس اجرا تا عمل اگر زمین تا آسمان فرق نداشته باشد لااقل در همین اندازه که گفته شد تفاوت دارد.

 

خب همراهان گرامی امیدوارم حواستان را پرت نکرده باشم. هر کدام از این مثال ها، بیانگر مفاهیمی است که بزودی در مقالات آتی به آنها خواهیم پرداخت. در مرحله چهارم از تعیین «استراتژی دیجیتال مارکتینگ»، در می یابیم که چگونه برنامه خود را اجرایی کنیم؟

تحلیل و مستندسازی:

شناخت دقیق مخاطبان و بازار هدف همچنین تحلیل نیازها بر اساس آمار و مستندات از لوازم حصول نتیجه و انجام صحیح تحلیل و مستند سازی می باشد.

 

برنامه ریزی:

برنامه ریزی محصول مستقیم تعیین هدف و شناخت مخاطب است در واقع پس از آنکه ما هدفمان را تعیین کرده و جامعه هدف مان را نیز شناخته ایم، یک جور برنامه ریزی پدید می آید.

 

حال باید ترتیبی بدهیم تا این دو مرحله به هم وصل شوند یعنی ما کالایی داریم و کسانی هستند که کالای ما را نیاز دارند تعیین چگونگی انجام این فرایند، برنامه ریزی نام دارد.

 

از آن جایی که ما در بررسی ها ضعف، قوت مزیت ها، محدودیت ها، علائق سلیقه‌ها نیازها و کاستی و فزونی خود و مخاطب را شناخته ایم برنامه ریزی ما تعیین شده تلقی می شود، راهکارهای ما مشخص شده و روی کاغذ! دقیقا معلوم است که در مرحله بعدی که مرحله اجراست، چگونه نفع و سود بیشتری داشته باشیم و با آسیب و ریسک کمتری مواجه شویم.

 

این نکته را تأکید می کنم که برنامه‌ریزی از خود اصالت و هویت ماهوی ندارد برنامه‌ریزی حاصله مستقیم تحلیل و بررسی هاست. پس در بررسی ها و تحلیل ها و نیز سنجش و آمار هرچه بیشتر موفق عمل کنیم، برنامه ریزی مداوم و استوارتری خواهیم داشت که در نهایت در مرحله اجرا به‌ کمک ما آمده و سختی اجرای فرایند بازاریابی اینترنتی را برای ما آسان می‌کند.

 

اجرا و اندازه گیری:

در مرحله اجرا و اندازه‌گیری آنچه تا اکنون یافتیم باید به مرحله اجرا و عمل سوئیچ کنیم. عبارت «اندازه گیری» بیانگر یک واقعیت بسیار مهم در دیجیتال مارکتینگ است و آن اینکه، ما هرگز پیمان اخوّت با هیچ راهکار و شیوه ای نداریم! و مدام باید ابزار ها و راهکار ها را حین اجرا مورد ارزیابی قرار داده و بررسی کنیم.

حتی به عقیده برخی متخصصان این امر، پیش از اجرا، انجام نمونه گیری و مراحل تست، امری اجتناب ناپذیر است.

 

تذکر: نکته ای که در این میان باید به آن توجه داشته باشیم این است که تاکید بر اندازه گیری و تست این اجرا خللی بر جایگاه مهم برنامه ریزی وارد نمی کند هرگز نباید به خاطر حساسیت زیاده مرحله اجرا با خود اینگونه تصور کنیم که اکنون که قرار است مدام تست ارزیابی و آمار گیری کنیم پس شاید نیاز نباشد در مراحل تعیین هدف شناخت هدف و مخاطب ونیز مستند سازی ها زیاد وسواس به خرج بدهیم هرگز اینگونه نیست تفاوت سلیقه ها، تغییر نیازها و دگرگونی شرایط باعث می شود تا برنامه ریزی و تحلیل بعنوان یک متغیر راهبردی در ساختاری مولد گونه، نقش فریاد در کوه را در مقابل پژواک بازی کند.

 

سئو seo

سئو، این جادوگر بزرگ دهه اخیر در عرصه تجارت الکترونیک یعنی بهینه بودن برای موتورهای جستجوگر این‌گونه تصور کنید که:

افرادی هستند که میخواهند کالاهایشان را معرفی کنند! از دیگر سو،افرادی هم هستند که به دنبال کالا هستند! حال جایی به نام گوگل! ایجاد می‌شود و مسئولیت شناخت و معرفی این دو قشر را برعهده می گیرد.

 

شما برای اینکه چه کسی اول باشد و چه کسی آخر، چه راه حلی دارید؟ طبیعی است که قوانین و قواعدی تعیین می‌شود و هر کس خود را با این قوانین بیشتر هماهنگ کند، رتبه بالاتری خواهد داشت. این یعنی بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر.

قوانینی که تعیین می کند چه کسانی نفر اول باشند و جستجو کننده ها معیار اصلی هستند.

 

بازاریابی ایمیلی

سری به ایمیل خود بزنید خصوصاً اگر یک پست الکترونیک یاهو داشته دارید کمی اسکرول کنید به سمت پایین و در کنار عبارت اینباکس، به تعداد ایمیل های وارده دقت کنید! بله درست متوجه شدید بازاریابی ایمیلی بزبان ساده یعنی ارسال تبلیغات از طریق پست الکترونیک.

 

البته این روش با توجه به اینکه شبکه‌های اجتماعی گستردگی و عمومیت فزاینده‌ای یافته اند، کم رنگ شده اما، تردیدی نیست که نقش ایمیل مارکتینگ، یا بازاریابی ایمیلی در موفقیت اغلب کسب و کارهای اینترنتی در ایران انکار نشدنی است.

 

شبکه های اجتماعی

واقعاً در این مقاله ما قصد نداریم توضیح واضحات بدهیم و لزوماً بنا نیست در رابطه با هر یک از سرفصل ها یک یا چند پاراگراف بنویسیم! شبکه های اجتماعی یکی از مهمترین و ارزانترین ابزارهای تجارت الکترونیک هستند.

 

با توجه به رایگان بودن آنها، از سوی کسب و کارهای نوپا و کوچک بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. شبکه های اجتماعی را در تجارت الکترونیک خود جدی بگیرید، تاثیر آنها فراتر از حد تصور است.

 

بازاریابی محتوا

یادتان هست در توصیفی که از بازار دیجیتال مارکتینگ برای شما داشتم، گفتم که برخی از افراد در حال پخش کردن رایگان چیزهایی بودند وعده‌ای هم مراجعه می‌کردند و… بازاریابی محتوا یعنی همین !

 

فرض کنید ما فروشنده نرم افزار هستیم، پس منطقی است که سایتی راه اندازی کنیم و نرم افزارهایی را به رایگان ارائه کنیم تا در کنار آن، مشتریانی که نیاز به خدمات بیشتر دارند، نرم‌افزارهای مورد نیازشان را از ما خریداری کنند.

 

در مثالی دیگر، وقتی یک وکیل با انتشار و ارائه مقالات حقوقی و حتی مشاوره های رایگان یا انجام پرسش و پاسخ در قالب یک سایت فعالیت می کند، طبیعی است که اگر یکی از مخاطبان او نیاز به وکیل داشته باشد احیانا از خدمات همان وکیل استفاده کند.

 

البته در ایران، استفاده سخاوتمندانه ای از بازاریابی محتوا نمی شود و در کنار این انتقاد، شاید جزیره ای بودن اقتصاد ایران در این آسیب بی تاثیر نباشد. بازاریابی محتوا یکی از روشهای حرفه ای و مطمئن برای اغلب کسب و کارهای رو به رشد محسوب می‌شود.

 

بازاریابی چریکی

در ساعاتی که مشغول مطالعه برای تهیه این مقاله بودم تصویری از یک کسب و کار اینترنتی برخوردم که شاید شما هم دیده باشید، !!((فلاکس ۳۰ هزار تومان))!!، تبلیغی که بنر غول پیکر شیپور را تشکیل می‌داد. این تبلیغ به هیچ وجه قصدی جز سوژه شدن ندارد! البته تلفیق هوشمندانه ای در با هدف برندینگ در آن دیده می‌شود که تلفیق ابزارها و راهکارها را در ذهن پرسشگر ما ایجاد می کند. به هر شکل وقتی قرار باشد دیده شویم! به هر قیمت! بازاریابی چریکی شیوه خوبی است.

 

تبلیغات چریکی عموما و بیشتر، از سوی کسب و کارهای نوپا که بودجه تبلیغاتی بالایی ندارند استفاده می شود‌. این شیوه اغلب از ابزارهای رسانه شخصی برای اجرا سود می‌برد.

 

راستی! اگر جایی مشاهده کردید، بر روی بدنه یک خودرو نوشته شده بود !« تعمیرات پذیرفته می شود»! تردید نکنید که این شیوه همان شیوه بازاریابی چریکی است و شما مفهوم آن را درست یاد گرفتید.

 

افزایش آمار بازدید سایت

رعایت مباحثی که مطرح شد، در افزایش آمار بازدید سایت شما موثر است. ما در این مقاله سعی کردیم مفاهیم بازاریابی اینترنتی را به صورت کلی و مفهومی مطرح نماییم. یادتان باشد! همه تخصص ها اصولی دارند که باید آنها را آموخت و به درستی اجرا کرد.
یادتان باشد برای موفقیت باید بازی را خوب بشناسید!

 

کلام آخر

دیجیتال مارکتینگ که امروزه از آن یاد میشود همان بازاریابی اینترنتی می باشد اما در ساختاری آکادمیک که شما می توانید از قدرت آن در کسب و کار اینترنتی خودتان استفاده کنید و یادتان باشد، قواعد بازی را رعایت کنید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود دوره 6 جلسه ای آموزش ایمیل مارکتینگ
6 درس کاملا رایگان
ما هم مانند شما از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود رایگان ویژه نامه فکر آبی
با دانلود ویژه نامه تنها 5 ثانیه فاصله دارید !
شکارچی مشتریان وب سایت خودتان شوید
شش کلید طلایی افزایش فروش
فروشنده خاموش را بیدار کنید !
70 دقیقه ویدئو آموزشی به همراه صوت
دانلود رایگان رازهای کسب و کار اینترنتی
پرده از اسرار کسب درآمدهای میلیونی از اینترنت بردارید
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 180 ساعت آموزش رایگان کسب درآمد از اینترنت را از دست خواهید داد...
4 درس ویدئویی 180 دقیقه آموزش رایگان
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
این آموزش رایگان به ایمیل شما ارسال می شود
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
می خواهم زودتر از همه فیلم این وبینار را تهیه کنم
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این کتاب فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
فقط 5 ثانیه تا دانلود این ویدئو فاصله دارید
چه چیزی رو دوست داری رایگان یاد بگیری ؟
اینجا کلی آموزش های رایگان ویدئویی براتون آماده کردم
آموزش هایی براتون در نظر گرفتم که بیش از 1.000.000 تومان ارزش دارند
کدوم آموزش برای من مناسبه و منو به هدفم میرسونه ؟
برای شروع کسب و کار اینترنتی پولساز کلید "کسب و کار اینترنتی"
برای افزایش فروش با کمترین تلاش کلید "بازاریابی اینترنتی"
آخرین مرحله برای بهترین انتخاب شما
اگر مدرس، متخصص، مشاور، سخنران، استاد دانشگاه هستید یا چیزی برای یاد دادن به دیگران دارید "مدرسان پولساز"
در غیر اینصورت "شروع میکنم" را انتخاب کنید.
زودتر از بقیه از فرصت پولسازی سال 97 باخبر شوید
دانلود رایگان رازهای تبدیل دانش به درآمدهای میلیونی
همین حالا رازهایی را دانلود می کنید که برای همیشه آینده مالی و جایگاه اجتماعی شما را دگرگون خواهد کرد.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 1 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
دانلود رایگان رازهای بازاریابی اینترنتی
کمتر از 30 ثانیه تا دانلود رایگان رازهای افزایش فروش وب سایت خودتان فاصله دارید!
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 5 درس آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
پنج راز بازاریابی اینترنتی که فروش سایت شما را سه برابر خواهد کرد در قالب پنج ویدئو قابل دانلود و رایگان
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 5 درس آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
همین حالا کسب و کار اینترنتی را در قالب 7 درس ویدئویی به صورت رایگان یاد بگیرید.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 2 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
یک پیشنهاد کاملا رایگان و رد نشدنی
همین حالا در دوره رازهای تبدیل دانش به درآمدهای میلیونی در قالب 5 درس ویدئویی قابل دانلود شرکت کنید.
اگر در این دوره شرکت نکنید بیش از 1 ساعت آموزش شگفت انگیز را از دست خواهید داد.
50%
تخفیف فقط همین حالا
فقط همین حالا می توانید بسته 100 ایده کسب و کار اینترنتی پولساز را با 50% تخفیف تهیه کنید، این پیشنهاد هرگز تکرار نخواهد شد.
80%
تخفیف برای تهیه جلسه اول
من میخواهم هر گونه ریسکی را برای شما از بین ببرم و به شما اطمینان خاطر بدهم آموزش های این بسته فوق العاده هستند، بنابراین می توانید جلسه اول مدرسان پولساز آنلاین را با 80% تخفیف تهیه کنید و در صورت رضایت بسته جامع را سفارش دهید.
تخفیف
فقط 9600 تومان
برای تبدیل گوشیت به ماشین پولسازی، پاتو بزار روی گاز
برای شرکت در دوره رایگان کسب و کار موبایلی ایمیل صحیح خودتان را وارد کنید، چون درس ها به ایمیل شما ارسال میشوند...
برای دسترسی کامل به دوره رایگان
لطفا ایمیل و شماره تماس خودتان را وارد کنید سپس کلید دریافت دوره را بزنید
دسترسی کامل به مینی دوره رایگان
کسب درآمد از اینستاگرام
برای دسترسی کامل به دوره رایگان
لطفا ایمیل خودتان را وارد کنید سپس کلید دریافت دوره را بزنید